czwartek, 20 czerwca, 2024

Jubileuszowe Orfeusze przyznane!

Laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2020 został Andrzej Kopacki za tom Sonety, ody, wiersze dla Marianny wydany przez Wydawnictwo Forma ze Szczecina. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Teresa Radziewicz za tomik Ś opublikowany przez Książnicę Podlaską.

Na przepięknie położonej, plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu, z widokiem na jezioro Nidzkie, w letnie popołudnie świętowano X edycję nagrody.  Z tej okazji ukazało się jubileuszowe wydawnictwo „Trudno jest żyć w złym świecie i śpiewać” (tytuł pochodzi z „notatnik az Altengrabow” K. I. Gałczyskiego), rodzaj almanachu zawierającego wiersze 22 laureatów wszystkich dotychczasowych edycji Orfeusza.

W laudacji na cześć tegorocznego laureata Antoni Libera powiedział m.in.:  Na pierwszy rzut oka autor prowadzi subtelną grę z wielowiekową tradycją. Skoro miłość, to sonet – z jego patronem Petrarką i arcymistrzem Szekspirem. Skoro idee, abstrakcje, to oda Asklepiadesa – konstrukcja starogrecka. Skoro dzieciństwo, niewinność, „nieład i wczesna udręka”, jak nazwał to Tomasz Mann, to wiersz wolny, bez reguł – wypowiedź spontaniczna. Ale Andrzej Kopacki nie uprawia tych form, by pokazać, że umie. To jego świadoma replika na chaos współczesności: na dekonstrukcję, bezformie, na kult bełkotu i furii.

Natomiast w laudacji o tomiku Teresy Radziewicz, juror Marek Zagańczyk powiedział: Wiersze Teresy Radziewicz nie są zabawą słowami. Nie udają, że są od nas mądrzejsze. Pozostają zapisem jednostkowego doświadczenia, wpisanym w linijki jej poezji, są głośną rozmową z o sprawach najważniejszych. I na pewno warto ich posłuchać.

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród zwyciężył Józef Baran, autor tomiku „W wieku odlotowym”, który spotka się z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim w Leśniczówce Pranie.

Publiczność gali wręczenia nagród wysłuchała wierszy finalistów w interpretacji Doroty Landowskiej, w oprawie muzycznej Aleksandra Dębicza (fortepian) i Michała Żaka (flet, cymbały). Laudacje wygłosili członkowie jury. W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Andrzeja Kopackiego:  Józef Baran (W wieku odlotowym), Izabela Fietkiewicz-Paszek (Lipiec na Białorusi), Ewa Ledóchowicz (Sekwoje) i Janusz Solarz (Dziecinada).  

Uroczystość była częścią XXIV Letniego Sezonu Artystycznego, który odbywa się w leśniczówce Pranie do 21 sierpnia.

źródło: Leśniczówka Pranie

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze