piątek, 21 czerwca, 2024

Jerzy Skolimowski kręci film na Warmii i Mazurach!

Jeden z najbardziej znanych i nagradzanych polskich twórców za granicą, Jerzy Skolimowski, realizuje w województwie warmińsko-mazurskim zdjęcia do swojego najnowszego filmu pt. IO (tytuł roboczy BALTAZAR). W obsadzie zobaczymy m.in. Sophie Loren.

Film jest koprodukcją polsko-włoską i otrzymał dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Ma być dedykowany Robertowi Bressonowi, jednemu z najwybitniejszych twórców kina światowego, autorowi kultowego obrazu  „Na los szczęścia Baltazarze” z roku 1966.

Scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu IO, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we Włoszech to gorzka, ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

Zdjęcia, których autorem jest młody utalentowany i nagradzany operator Michał Dymek („Supernowa”, „Sweat” – nagroda na FPFF w Gdyni i Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”) realizowane są w Galinach, a niebawem filmowcy pojawią się w Ornecie i Jedwabnie.

Będą to sceny realizowane z liczną grupą miejscowych statystów, którzy wcielą się m.in. w postacie kibiców, urzędników i klientów lokalu gastronomicznego. Realizacja odbywa się w ścisłych rygorach pandemicznych, a ze względu na tempo prac bez udziału mediów.

Później ekipa filmowa uda się do Włoch (uciekające zdjęcia zrealizowano wcześniej na Sycylii), a następnie powróci do Warszawy. Tę fazę produkcji filmu twórcy planują zakończyć na przełomie lipca i sierpnia.

źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski


Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze