poniedziałek, 27 maja, 2024

Infolinia dla dzieci z Ukrainy

Fundacja Orange wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiły dyżury w języku ukraińskim w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.  Dzwonić można od pon. do pt. od 14 do 18. Telefon jest darmowy i anonimowy.

Po wybuchu wojny miliony dzieci musiały opuścić swój dom w Ukrainie, setki tysięcy z nich znalazły się w Polsce. Uciekając, zostawiły cały swój świat, ważne dla siebie sprawy, plany i pasje, a często też ojców, dziadków, przyjaciół i ukochane zwierzęta. Wielu dzieciom mogą towarzyszyć trudne emocje.

Dyżury 116 111 dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Aby dać im możliwość podzielenia się tym, co przeżywają, Fundacja Orange wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiły dyżury w języku ukraińskim w telefonie zaufania 116 111Psycholożki z Ukrainy czekają na rozmowy z dziećmi od poniedziałku do piątku między 14.00 a 18.00. Odbyły szereg szkoleń przygotowujących do pracy w oparciu o standardy telefonu zaufania. Telefon jest darmowy i anonimowy.

Konsultacje mogą się odbywać także w języku rosyjskim, w zależności od tego, jak będzie wygodniej osobie, która dzwoni. Po wybraniu numeru 116 111 należy wskazać, w którym języku ma być kontynuowane połączenie.

Wiele dzieci może mieć problem z tym, by  się przełamać i poprosić o pomoc w trudnych chwilach. Dla wielu z nich korzystanie z tego rodzaju wsparcia może być w jakiś sposób wstydliwe lub po prostu nowe. Ważne jest oswajanie młodzieży z taką formą sięgania po pomoc jako naturalną. A o najważniejszych, najbardziej osobistych sprawach najlepiej mówić w swoim ojczystym.

116 111 od 13 lat

W Polsce 116 111  pomaga dzieciom już ponad 13 lat.

–  Dzieci z Polski dzwonią do telefonu z różnymi sprawami, które są dla nich ważne. Każda jest istotna, każde dziecko zostaje wysłuchane. To bardzo wzmacniające doświadczenie. Zapraszam dzieci z Ukrainy, aby także dzwoniły, jeśli potrzebują porozmawiać. Ja i inne konsultantki będziemy na nie czekały – mówi Tetiana G., konsultantka 116 111 pracująca w języku ukraińskim.

– Wierzymy, że dzieci potrzebują rozmawiać o tym, co się dzieje, i być w tej rozmowie traktowane poważnie informuje Fundacja Orange. Uczniowie i uczennice, nawet jeśli tutaj w Polsce, często są w stałym kontakcie z bliskimi, którzy zostali w Ukrainie. Korzystają z komunikatorów i dostają na bieżąco informacje, czasami nawet o ogłaszanych i odwoływanych alarmach bombowych.

Działamy na rzecz osób z Ukrainy

W ostatnim czasie, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, włączyliśmy się w działania na rzecz osób z Ukrainy. Wsparliśmy m.in. otwarcie szkoły online w języku ukraińskimdarmowych  kursów języka polskiego dla uchodźców i organizację aktywności dzieci z Ukrainy przebywające w ośrodku szkoleniowym Orange w Serocku. Pomogliśmy w realizacji 136 lokalnych akcji na rzecz uchodźców, w które włączyło się prawie 1000 pracowników i pracowniczek Orange, zapewniając posiłki, przybory szkolne dla dzieci, zabawy, zajęcia integracyjne czy niezbędne wyposażenie w miejscach ich pobytu. We współpracy z ekspertami edukujemy, jak chronić się przed dezinformacją w sieci, czy jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Pomysł na zorganizowanie dyżurów  telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z Ukrainy to kolejna inicjatywa w tym obszarze. Zrodził się z wieloletnich doświadczeń naszej współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i ze wspólnej troski o dobro młodych.

źródło: Fundacja Orange

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze