Fundacja Orange wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiły dyżury w języku ukraińskim w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Dzwonić można od pon. do pt. od 14 do 18. Telefon jest darmowy i anonimowy.
Po wybuchu wojny miliony dzieci musiały opuścić swój dom w Ukrainie, setki tysięcy z nich znalazły się w Polsce. Uciekając, zostawiły cały swój świat, ważne dla siebie sprawy, plany i pasje, a często też ojców, dziadków, przyjaciół i ukochane zwierzęta. Wielu dzieciom mogą towarzyszyć trudne emocje.
Dyżury 116 111 dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
Aby dać im możliwość podzielenia się tym, co przeżywają, Fundacja Orange wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiły dyżury w języku ukraińskim w telefonie zaufania 116 111. Psycholożki z Ukrainy czekają na rozmowy z dziećmi od poniedziałku do piątku między 14.00 a 18.00. Odbyły szereg szkoleń przygotowujących do pracy w oparciu o standardy telefonu zaufania. Telefon jest darmowy i anonimowy.
Konsultacje mogą się odbywać także w języku rosyjskim, w zależności od tego, jak będzie wygodniej osobie, która dzwoni. Po wybraniu numeru 116 111 należy wskazać, w którym języku ma być kontynuowane połączenie.
Wiele dzieci może mieć problem z tym, by się przełamać i poprosić o pomoc w trudnych chwilach. Dla wielu z nich korzystanie z tego rodzaju wsparcia może być w jakiś sposób wstydliwe lub po prostu nowe. Ważne jest oswajanie młodzieży z taką formą sięgania po pomoc jako naturalną. A o najważniejszych, najbardziej osobistych sprawach najlepiej mówić w swoim ojczystym.
116 111 od 13 lat
W Polsce 116 111 pomaga dzieciom już ponad 13 lat.
– Dzieci z Polski dzwonią do telefonu z różnymi sprawami, które są dla nich ważne. Każda jest istotna, każde dziecko zostaje wysłuchane. To bardzo wzmacniające doświadczenie. Zapraszam dzieci z Ukrainy, aby także dzwoniły, jeśli potrzebują porozmawiać. Ja i inne konsultantki będziemy na nie czekały – mówi Tetiana G., konsultantka 116 111 pracująca w języku ukraińskim.
– Wierzymy, że dzieci potrzebują rozmawiać o tym, co się dzieje, i być w tej rozmowie traktowane poważnie informuje Fundacja Orange. – Uczniowie i uczennice, nawet jeśli tutaj w Polsce, często są w stałym kontakcie z bliskimi, którzy zostali w Ukrainie. Korzystają z komunikatorów i dostają na bieżąco informacje, czasami nawet o ogłaszanych i odwoływanych alarmach bombowych.
Działamy na rzecz osób z Ukrainy
W ostatnim czasie, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, włączyliśmy się w działania na rzecz osób z Ukrainy. Wsparliśmy m.in. otwarcie szkoły online w języku ukraińskim, darmowych kursów języka polskiego dla uchodźców i organizację aktywności dzieci z Ukrainy przebywające w ośrodku szkoleniowym Orange w Serocku. Pomogliśmy w realizacji 136 lokalnych akcji na rzecz uchodźców, w które włączyło się prawie 1000 pracowników i pracowniczek Orange, zapewniając posiłki, przybory szkolne dla dzieci, zabawy, zajęcia integracyjne czy niezbędne wyposażenie w miejscach ich pobytu. We współpracy z ekspertami edukujemy, jak chronić się przed dezinformacją w sieci, czy jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Pomysł na zorganizowanie dyżurów telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z Ukrainy to kolejna inicjatywa w tym obszarze. Zrodził się z wieloletnich doświadczeń naszej współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i ze wspólnej troski o dobro młodych.
źródło: Fundacja Orange