piątek, 1 marca, 2024

Ekscentrycy Polscy – warsztaty o nieszablonowych Polakach zapomnianych przez czas

Projekt „Ekscentrycy Polscy” to tytuł zajęć edukacyjnych dla klas 3–6 szkół podstawowych w formie wielkoformatowej gry planszowej. Podczas nich, uczniowie będą mogli pokierować wybranymi postaciami „ekscentryków”, dzięki czemu poznają ich życiorysy i świat, w jakim żyli oraz ich wkład w polską historię.

Pierwszym etapem projektu jest konkurs, w którym uczniowie dedykowanych klas wspólnie z nauczycielem proszeni są o wykonanie pracy na temat wybranego przez siebie bohatera regionu, w którym mieszkają, nie znanego powszechnie z kart historii. Prace mogą być w dowolnej technice – esej, fotomontaż, opowiadanie, plakat, podcast, czy krótki film.

W każdej z 9 wyłonionych w konkursie szkół odbędą się zajęcia edukacyjne w formie wielkoformatowej gry planszowej dotyczącej wybranych „ekscentryków” m.in. Kazimierz Michałowski, Michał Sędziwój, Jadwiga Szczawińska czy Maria Czaplicka. Podczas gry podróżując przez wieki historii Polski będą oni pokazywać zmiany społeczeństwa i wyzwania stojące przed kolejnymi pokoleniami Polaków.

W warsztatach weźmie udział przede wszystkim klasa, która nadesłała nagrodzoną pracę. Ponadto wychowawca klasy, po konsultacji ze swoimi uczniami, może wskazać 3 inne klasy ze swojej placówki (z przedziału klas 3–6), dla których również zostaną przeprowadzone warsztaty.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane w specjalnej galerii na stronie internetowej www.terradesolata.pl. Materiały do zajęć i gry planszowej będą dostępne do pobrania i wydruku, by wszyscy zainteresowani mogli w nią zagrać.

Projekt ma na celu zapoznanie uczniów z niezwykłymi, a mało znanymi postaciami w polskiej historii. Wśród nich pojawią się wynalazcy, podróżnicy, naukowcy, społecznicy , patrioci oraz (oczywiście!) archeolodzy, którzy nieszablonowym postępowaniem wyprzedzali swoją epokę, dzięki czemu przysłużyli się do rozwoju społeczeństwa, nauki i kultury polskiej. Dla młodego odbiorcy mogą być świetnym źródłem inspiracji do działania i pokazywać różne oblicza słowa „patriotyzm” oraz świetna okazja do wypromowania polskich archeologów.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze