środa, 22 maja, 2024

Dmitro Krasnyj w Olsztynie

„Gdzieś ktoś wściekle podróżuje ku tobie” to tytuł nowej wystawy w Galerii Dobro w Olsztynie. Swoje prace wystawił pochodzący z Kijowa artysta ukraiński Dmytro Krasnyj.

Sztuka Dimy Krasnego nie jest sztuką polityczną, ale w pewien sposób dotyka aktualnej sytuacji na Ukrainie. Stan napięcia pomiędzy pokojem a konfliktem, odpoczynkiem a walką, zyskuje tu wymiar metafizyczny. Pierwszy wers wiersza Ashbery’ego (dał tytuł wystawie) może być relacją z wojny, która nie jest wojną. Ale w każdej chwili może się nią stać. Ukraina jest tu miejscem, które charakteryzują sprzeczności, ścierające się siły i emocje. I nieustające oczekiwanie – napisała we wstępie do wystawy kuratorka Emilia Konwerska.

Wernisażowi (26.02) towarzyszył występ pochodzącego z Odessy, a obecnie mieszkającego w Warszawie DJ’a Biju.

Wystawę można oglądać do 14 kwietnia 2022r. w Galerii Dobro na Starym Mieście w Olsztynie.

Dmytro Krasnyi (ur. 1985) ukończył Narodowy Uniwersytet Transportu w Kijowie, a następnie studiował sztukę w pracowni grafiki Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. W 2019 r. przebywał na programie stypendialnym Gaude Polkonia, podczas którego studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje z takimi mediami jak grafika, fotografia, ceramika, instalacja, kolaż.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze