środa, 22 maja, 2024

Borussia laureatem nagrody Niemieckiego Forum Kultury

Laureatami Nagrody Kulturalnej im. Georga Dehio* 2021 Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zostali Wspólnota Kulturowa „Borussia“ z Olsztyna oraz Instytut Historii Stosowanej z Frankfurtu nad Odrą. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 7 października 2021r.

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej tej jesieni po raz dziesiąty przyznało Nagrodę Kulturalną im. Georga Dehio. Wyróżnienie dotowane przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Minister Stanu ds. Kultury, prof. Monikę Grütters, honoruje osobistości i inicjatywy, które w godny naśladowania sposób, oparty na partnerskim dialogu, zajmują się tradycjami i wzajemnymi wpływami kultury i historii niemieckiej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Siedmioosobowe jury przyznało główną nagrodę Stowarzyszeniu Wspólnota Kulturowa „Borussia” za zaangażowanie w zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego w województwie warmińsko-mazurskim na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej przyznaje nagrodę im. Georga Dehio Wspólnocie Kulturowej jako projektowi międzypokoleniowemu za całokształt pracy stowarzyszenia i fundacji – napisało w uzasadnieniu jury nagrody – Forum Kultury i jury docenia w ten sposób pracę dużej grupy ludzi, którzy połączyli siły, aby zmienić sposób myślenia o Warmii i Mazurach, a tym samym przezwyciężać rozbieżności między polskim a niemieckim postrzeganiem historii. Ta oddolna praca ma charakter wzorcowy, wykraczający daleko poza historyczne Prusy Wschodnie, i jest szczególnie ważna w czasach ponownie napiętych stosunków między Polską a Niemcami”.

Nagrodę honorową otrzymał także Instytut Historii Stosowanej z Frankfurtu nad Odrą.

Nagroda upamiętnia wybitnego historyka sztuki Georga Dehio (1850-1932), który urodził się w Revalu, dzisiejszym Tallinnie.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze