wtorek, 23 lipca, 2024

Barczewska Synagoga z milionem na rewaloryzację

Synagoga w Barczewie otrzyma milion złotych na rewaloryzację. To efekt podpisanej 4 października umowy między Fundacją BGK Most the Most i powiatem olsztyńskim.

Dzięki wygranemu w konkursie Nasz Zabytek grantowi w wysokości 1 mln zł od Fundacji, zaangażowaniu mieszkańców Barczewa i okolic oraz otwartości na współpracę władz powiatu olsztyńskiego dawna synagoga w Barczewie odzyska świetność. Dokumenty oficjalnie podpisali Brygida Ślabska – prezes zarządu Fundacji Most the Most, Andrzej Abako – starosta olsztyński oraz Artur Wrochna – członek Zarządu Powiatu w Olsztynie.

– Do końca grudnia ma być gotowy projekt rewitalizacji, w marcu przyszłego roku chcemy wybrać wykonawcę i na wiosnę 2024 roku przeciąć wstęgę, otwierając odnowioną synagogę.  Przede wszystkim planujemy założyć nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie, tak by synagoga służyła turystom i mieszkańcom przez 12 miesięcy, a nie tylko w sezonie letnim – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Fundacja Most the Most została powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by wspierać rozwój Polski w obszarze kultury. – Naszym celem jest angażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Życzymy sobie i Państwu, by ten remont okazał się spełnieniem Państwa marzeń – powiedziała Brygida Ślabska, prezes Fundacji.

Zabytek, nawet najpiękniejszy, bez ludzi nie ma znaczenia, bo brak mu ducha. To dzień szczególny dla synagogi i początek jej nowego rozdziału w historii. Tak się też składa, że 10 dni temu w kulturze żydowskiej rozpoczął się nowy rok i święto pojednania. Niech to będzie dobry znak dla synagogi i nas wszystkich – nie kryła wzruszenia opiekunka dawnej bożnicy Krystyna Szter.

O wielokulturowym przeznaczeniu synagogi świadczył koncert ukraińskich artystek: Oleksandry Kmets z Odessy i duetu Aliny i Julii Dedenowa z Kijowa. Wśród licznej publiczności znaleźli się przedstawiciele mediów, członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” i sympatycy tego wyjątkowego miejsca.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze