środa, 29 maja, 2024

Apel mundurowych RP

24 lutego br., zakończył się pokój w naszej części Europy. Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia milionów obywateli Ukrainy, ich przyszłości i aspiracji do życia w demokratycznym, niepodległym kraju – piszą w swoim apelu przedstawiciele wojska.

Potępiamy tę agresję, potępiamy realizację celów politycznych za pomocą siły zbrojnej. Odpowiedzialni za jej rozpętanie, za śmierć, cierpienia i łzy powinni ponieść surową karę.

Wojna ta spowodowała wzrost zagrożenia bezpieczeństwa naszego kraju. W tej sytuacji
konieczna jest jedność i solidarność naszego narodu. Apelujemy do rządzących o zaprzestanie polityki odrzucania ludzi inaczej myślących, wyznających inne poglądy i wartości oraz prezentujących odmienne postawy. Czas zaprzestać dzielenia żołnierzy na lepszych i gorszych prowadzącego do deprecjacji etosu żołnierza i służby wojskowej. Wojsko Polski e jest jedno, a każdy obywatel, który poświęca się służbie Ojczyźnie zasługuje na najwyższy szacunek. Służyć Ojczyźnie powinien każdy obywatel, zgodnie ze swymi predyspozycjami i umiejętnościami.

Sposoby prowadzenia wojny przez Rosję nakazują zrewidować poglądy na bezpieczeństwo
naszego kraju. Wojskiem i innymi formacjami mundurowymi powinni dowodzić przygotowani do tego żołnierze i funkcjonariusze, natomiast politycy powinni skoncentrować się na zapewnieniuzdolności obronnej państwa i jedności społeczeństwa.

Cywilna kontrola nad siłami zbrojnymi nie może prowadzić do podporządkowania ich
interesom partii politycznych. Wojsko zgodnie z literą i duchem Konstytucji RP ma służyć
żywotnym interesom narodu. Cywilna, demokratyczna kontrola sił zbrojnych nie może
zastępować profesjonalnego dowodzenia, a służyć głównie budowie nowoczesnych sił
zbrojnych i racjonalnemu wydatkowaniu środków budżetowych państwa na obronność. W tej sferze nie powinno być miejsca na arbitralne podejmowanie decyzji z pomijaniem opinii
kompetentnych organów wojskowych. Ich udziału wymaga także tworzenie aktów prawnych, w tym tak istotnych dla bezpieczeństwa państwa jak „Ustawa o obronie Ojczyzny”. Nie może ona być tworzona naprędce, pod naciskiem aktualnych wydarzeń.

Bezpieczeństwu i obronności państwa nie służy alienowanie funkcjonariuszy policji i innych
służb mundurowych ze społeczeństwa. Nie można godzić się, aby formacja, która ogromnym wieloletnim wysiłkiem uzyskała bardzo wysokie zaufanie społeczne traciła je przez nieodpowiedzialne decyzje polityczne. Policja, bez wsparcia społecznego nie zapewni
należytego stanu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego obywateli.

Ważnymi elementami spajającymi społeczeństwo są tradycje i historia formacji
mundurowych. Są one czynnikiem ułatwiającym budowanie tożsamości społecznej,
a zwłaszcza tożsamości współczesnych żołnierzy i funkcjonariuszy. Żołnierze Wojska Polskiego zapisali się na kartach historii jako obrońcy suwerenności i niepodległości Ojczyzny. Wielu funkcjonariuszy oddało życie i zdrowie w służbie społeczeństwu. Zakłamywanie ich historii i wymazywanie określonych grup byłych żołnierzy i funkcjonariuszy, a także formacji mundurowych z historii narodu prowadzi do podważania ich autentycznego patriotyzmu.

Dla wzrostu siły naszej Ojczyzny niezbędnie konieczna jest solidarność społeczna. Wzywamy do zaprzestania jałowych sporów o sprawy przynależności Polski do NATO i Unii
Europejskiej, zwłaszcza w kontekście ich znaczenia dla obronności i bezpieczeństwa naszego kraju. Na równi z tym ważne jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności całego
społeczeństwa za szeroko pojęte dobro Ojczyzny, w tym za jej obronność i bezpieczeństwo.
Słowa Cypriana Kamila Norwida „OJCZYZNA TO WIELKI ZBIOROWY OBOWIĄZEK”
nabierają dziś szczególnego znaczenia.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze