czwartek, 20 czerwca, 2024

30 lat działalności Muzeum w Węgorzewie

Muzeum w Węgorzewie zostało powołane 1 lipca 1991 roku decyzją wojewody suwalskiego. Pierwotnie funkcjonowało jako Muzeum Współczesnej Kultury Ludowej, rok później zmieniono nazwę na Muzeum Kultury Ludowej.

Od 2006 roku Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie jest instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, a w roku 2012 zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

– Oprócz gromadzenia zabytków etnografii, historii, archeologii i przyrody, dokumentacji  naukowo-historycznej,  technicznej,  fotograficznej oraz  zbiorów bibliotecznych, muzeum organizuje i prowadzi badania, ekspedycje naukowe czy prace wykopaliskowe – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Uczestniczy  w  sprawowaniu  opieki  nad  folklorem,  sztuką  ludową  oraz rzemiosłem wiejskim i małomiasteczkowym, prowadzi także działalność oświatową i edukacyjną. Posiada zbiory związane z kulturą ludową wszystkich grup etnicznych, zamieszkujących Polskę północno-wschodnią.

Muzeum sukcesywnie wzbogaca swoje zasoby muzealne, dba o ich konserwację i zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania.

Dużym zainteresowaniem cieszy się program kursów i zajęć z zakresu rzemiosł tradycyjnych i artystycznych organizowanych przez działający przy Muzeum Ośrodek Szkoleniowy Rzemiosł Tradycyjnych i Artystycznych. Trzy pracownie rękodzielnicze: ceramiczna, tkacka oraz kwiatów artystycznych oferuje kursy dla osób w każdym wieku.

W ostatnim czasie placówka wzbogaciła się o nowy obiekt, który został zrealizowany w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa, nadbudowa budynków Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie wraz z zakupem trwałego wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej”. W ramach wartej 3 mln zł inwestycji, dofinansowanej ze środków unijnych, udało się zmodernizować budynek główny, powiększyć bazę lokalową, powierzchnię wystawienniczą, biurową i pracownię rękodzielniczą.

źródło: Urząd Marszałkowski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze