piątek, 19 lipca, 2024

101 zarzutów wobec byłej księgowej gminnego ośrodka kultury

Sąd Rejonowy w Nidzicy w dniu 29 czerwca 2021 r. wydał wyrok skazujący wobec Martyny K., byłej księgowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie oskarżonej m. in. o wypłacanie sobie zawyżonego wynagrodzenia oraz dodatku funkcyjnego. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

W dniu 26 marca 2021 r. do Sądu Rejonowego w Nidzicy wpłynął akt oskarżenia przeciwko Martynie K. oskarżonej o popełnienie 101 przestępstw. Zdecydowana większość z nich, bo aż 100 zarzutów, dotyczyła art. 278 §1 kodeksu karnego, czyli kradzieży. Wszystkie te czyny miały podobny opis i były zbliżone rodzajowo. Polegały one na tym, że oskarżona, będąc główną księgową Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie, miała wypłacać sobie zawyżone wynagrodzenie oraz dodatek funkcyjny, jak również miała wielokrotnie wykonywać przelewy z rachunku Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie na rachunek prywatny pod pozorem opłacania faktur związanych z działalnością gminnej placówki kultury. W ocenie prokuratora, oskarżona podejmowała takie działania w celu przywłaszczenia publicznych pieniędzy, działając tym samym na szkodę Gminy Kozłowo.

W ostatnim – 101 zarzucie Martyna K. została oskarżona o podawanie nierzetelnych danych w dokumentacji księgowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie oraz sporządzanie tych danych w sposób niezgodny z przepisami ustawy o rachunkowości.

Do wyżej wymienionych przestępstw miało dochodzić w latach 2014-2019.

Martyna K. w całości przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów. Prokurator wraz z aktem oskarżenia złożył do Sądu wniosek o wydanie wobec Martyny K. wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, tj. w trybie art. 335 §2 kodeksu postępowania karnego. Przy czym prokurator wniósł o wymierzenie oskarżonej kary łącznej 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres 3 lat próby, oddając oskarżoną w tym czasie pod dozór kuratora sądowego, oraz kary 5 tys. zł grzywny, orzeczenie obowiązku naprawienia szkody poprzez zapłatę ponad 147 tys. zł na rzecz Gminy Kozłowo oraz orzeczenie trzyletniego zakazu wykonywania zawodu, zajmowania stanowisk i funkcji związanych z zarządzaniem mieniem i prowadzenia księgowości.

Sąd Rejonowy w Nidzicy na posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2021 r. uwzględnił powyższy wniosek złożony przez prokuratora za zgodą oskarżonej i jeszcze w tym samym dniu wydał wobec Martyny K. wyrok skazujący, przyjmując, że pierwszych 100 czynów oskarżona dopuściła się w tzw. ciągu przestępstw.

Sąd wydał takie orzeczenie, ponieważ wina i okoliczności popełnienia przestępstwa nie budziły wątpliwości. W ocenie Sądu postawa oskarżonej wskazuje, że cele postępowania pomimo nieprzeprowadzenia rozprawy zostaną osiągnięte, w szczególności zostanie naprawiona szkoda. W stosunku do oskarżonej istnieje pozytywna prognoza, że w przyszłości nie popełni ona kolejnego przestępstwa.

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze