piątek, 14 czerwca, 2024

Wystawa fotografii „Białoruś – Marsz Wolności”

Siedmioro fotografów, siedem pełnych emocji, osobistych relacji z protestów na Białorusi – tak w wielkim skrócie można opisać wystawę powstałą z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, którą będzie można obejrzeć w Mrągowskim Centrum Kultury w dniach 22 września-15 października.

„Żywie Białoruś”, „Ukochanej nie oddamy”, „Ja wychodzę”, „Idź precz ty i twój OMON” – to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi. Wystawa fotograficzna „Białoruś: Marsz Wolności” dokumentuje spontaniczne protesty, które wybuchły na Białorusi po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. Każdy z siedmiorga autorów prac – Daria Buriakina, Nadia Bużan, Andriej Liankiewicz, Lesya Pcholka, Wolha Szukajło, Julia Szabłowska i Aleksander Wasukowicz – widzi te wydarzenia trochę inaczej.

– Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami, jak nigdy dotąd, pewni siebie i dumni ze swojego społeczeństwa. Poprosiliśmy ich też o „dopowiedzenie” dla nas całego kontekstu: kogo spotykają na ulicach, jak się czują, czy jest bezpiecznie, jak się zmieniło ich życie w ostatnich miesiącach. Zapytaliśmy także, czego im trzeba życzyć. Tutaj są zgodni: wolnego kraju, wolnej Białorusi! – mówi Joanna Kinowska, kuratorka wystawy.

Nagroda im. Sacharowa to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. Celem naszej wystawy jest uhonorowanie laureatów Nagrody i jednocześnie pokazanie, że Europa wspiera ich i pamięta o ich dramatycznej walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory” – podkreśla Ewa Michnowska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizator wystawy. – Oprócz relacji fotograficznej na wystawie będzie można obejrzeć ich świadectwa w formie krótkich wywiadów: dowiedzieć się, kim są i jak przeżywają te trudne chwile – dodaje.

Wiele miesięcy po wydarzeniach, które stały się tematem wystawy, walka o prawa człowieka na Białorusi jest wciąż aktualna. Wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, w tym nasi przyjaciele – przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, którzy są przetrzymywani w więzieniu. Sztuka ma ogromną moc wyrazu. Przybliżając sytuację osób walczących o wolność Białorusi, chcemy okazać im naszą solidarność. – mówi Marta Szymborska z Mrągowskiego Centrum Kultury. 

Wystawę fotograficzną „BIAŁORUŚ: MARSZ WOLNOŚCI” można obejrzeć w dniach 22 września-15 października 2021 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 12.00-18.00 w Mrągowskim Centrum Kultury, znajdującym się przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 4 marca br. w  Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

źródło: Mrągowskie Centrum Kultury

Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze