środa, 29 maja, 2024

„Święta Warmia” – premiera wystawy fotograficznej Waldemara Bzury

Już niedługo w Mrągowie odbędzie się premiera wystawy fotograficznej Waldemara Bzury. Z pewnością będzie to niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla amatorów fotografii, ale również przedstawicieli kultury, historii i regionalistów. Na zdjęciach ujrzymy jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wiejskiego krajobrazu Warmii – przydrożne kapliczki.

Waldemar Bzura na codzień pracuje w Mazurskim Parku Krajobrazowym i mieszka w malowniczej Krutyni. Posiada dwie pasje, którym oddaje się bez reszty: fotografowanie przyrody i ochotnicze straże pożarne. W swoim dorobku ma wiele wystaw oraz albumów poświęconych Mazurom i krajobrazom.

Święta Warmia” to wystawa fotografii przedstawiających kapliczki przydrożne – jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wiejskiego krajobrazu Warmii. Te oryginalne obiekty sakralne były manifestacją katolickiej religijności, odróżniającej Warmię od otaczających ją protestanckich Mazurów. Wokół kapliczek skupiało się życie religijne wsi, szczególnie tam, gdzie nie było kościoła. Mieszkańcy zbierali się tutaj przed wspólnym wyjściem do świątyni w innej wsi. Stąd też wyruszały procesje święcenia pól, tu gromadzono się na nabożeństwa majowe, modlitwę różańcową, śpiewanie pieśni religijnych. Bywało również, że przy kapliczkach odprawiano msze.

Wernisaż fotografii Waldemara Bzury odbędzie się 1 kwietnia 2023 roku o godzinie 15.30 w holu Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze