wtorek, 26 września, 2023

Ruszyła nowa wersja programu „Czyste Powietrze”

Wraz z rozpoczęciem roku zmieniły się zasady rządowego programu „Czyste powietrze”. Najważniejsze zmiany to m.in.: podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji, możliwość uzyskania dofinansowania na kompleksową termomodernizację czy złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z programu. 

Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa efektywności energetycznej. Beneficjentem programu może być każda osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł. Formy dofinansowania to: dotacja, dotacja z prefinansowaniem i dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Miasto Mrągowo podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Dzięki porozumieniu mieszkańcy miasta od 2021 roku otrzymują pomoc w procesie składania wniosku i uzyskania dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Punkt konsultacyjno-informacyjny znajduje się w budynku Urzędu Miejskiego na I piętrze w pokoju nr 23. Pracownik Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami jest do dyspozycji mieszkańców we wtorki i czwartki w godzinach 8-13.

„Czyste Powietrze” – jakie zmiany w 2023 roku?

Beneficjentem Programu Czyste Powietrze może zostać każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku wielorodzinnym z osobną księgą wieczystą, której dochód nie przekracza 135 tys. zł. Od 3 stycznia 2023 roku ruszył kolejny nabór wniosków, który zakłada:

  • zwiększenie kwoty dofinansowania, o jaką można się ubiegać – wniosek o najwyższe dofinansowanie może skutkować przyznaniem dotacji w wysokości do 135 tys zł.
  • podniesienie wysokości progów dochodowych
  • beneficjenci, którzy już wcześniej skorzystali z dofinansowania na wymianę kotła, zyskali możliwość ponownego wnioskowania o dotację na prace mające na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku
  • możliwość uzyskania dofinansowania do 136 200 zł przy kompleksowej termomodernizacji
  • w sytuacji ubiegania się o dofinansowanie na kompleksowa termomodernizację, konieczne jest dokonanie audytu energetycznego budynku, na który można otrzymać dotację w wysokości 1200 zł (kwota nie będzie wliczana do limitu maksymalnej wartości dofinansowania)

W ramach dofinansowania w Programie „Czyste Powietrze” można złożyć wniosek o poziom podstawowy, podwyższony bądź najwyższy. Przy poziomie podwyższonym oraz najwyższym konieczne jest dołączenie zaświadczenia o dochodach. W Mrągowie takie zaświadczenia w imieniu Burmistrza wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W zaświadczeniu wskazywany jest faktyczny dochód netto na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy (jednoosobowego lub wieloosobowego).

Sprawdź jaką dotację możesz otrzymać na całe przedsięwzięcie

Dotacja z prefinansowaniem – jak uzyskać?

Do otrzymania dotacji z prefinansowaniem potrzebujemy umowy z wykonawcą. Prefinansowanie to wypłata części lub całości dotacji przyznanej przez WFOŚiGW na rachunek bankowy wykonawcy.

Prefinansowanie obejmuje wypłatę:
• zaliczki – maksymalnie do wysokości 50% przyznanej dotacji
• pozostałej części dofinansowania po zrealizowaniu umowy.

Z Dotacji z prefinansowaniem można skorzystać składając wniosek w ramach 2 lub 3 części
programu „Czyste Powietrze” (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania).

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj
spot_img

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze