środa, 29 maja, 2024

Przypomną historię Tadeusza Młodkowskiego

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach rządowego programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” 2022. Wśród dofinansowanych projektów znalazł się projekt opracowany przez Bibliotekę Miejską w Mrągowie pn. „Zapomniani bohaterowie – Tadeusz Młodkowski”.

Projekt „Zapomniani bohaterowie – Tadeusz Młodkowski” jest skierowany głównie do mrągowskiej młodzieży. Dzięki zastosowaniu aktywnych metod pracy, przybliżona zostanie postać Tadeusza Młodkowskiego, który działał zawodowo i społecznie w Mrągowie po 1945 roku, a wcześniej w okresie walk o odzyskanie niepodległości i w okresie II Rzeczypospolitej.

W ramach projektu 12 osób weźmie udział w dwudniowych warsztatach z tworzenia gier miejskich, zostanie zbudowany quest historyczny i w oparciu o niego przeprowadzona gra terenowa w czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Projekt zakłada także organizację wystawy, wydanie katalogu do wystawy i spotkanie tematyczne poświęcone Tadeuszowi Młodkowskiemu.

Projekt realizowany będzie we współpracy z Komendą Hufca ZHP w Mrągowie oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Mrągowskiej na terenie Mrągowa i powiatu.

Kim był Tadeusz Młodkowski?

Tadeusz Młodkowski w okresie I Wojny Światowej był bardzo zaangażowany w sprawy odzyskania niepodłegłości przez Polskę. Służył w Legionach Polskich 1914-1918, tworzył struktury Polskiej Organizacji Skautowej powołanej przez ppłk. Władysława Sikorskiego. Za służbę i waleczność w 1921 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), a w 1932r. Krzyżem Niepodległościowym. W 1955 roku otrzymał jeszcze Srebrny Krzyż Zasługi.

W latach 1923-1927 poświęcił się szkolnictwu. Był pedagogiem i dyrektorem seminarium nauczycielskiego w Wilnie. Od 1927 do 1934 roku Tadeusz Młodkowski był radnym miasta Wilna. W 1935 roku został senatorem i zasiadał w Senacie II Rzeczpospolitej Polskiej. W okresie II Wojny Światowej był kapitanem piechoty wojska polskiego i uczestniczył w tajnym nauczaniu w zakresie szkoły średniej.

Związek Tadeusza Młodkowskiego z Mrągowem

Do Mrągowa Tadeusz Młodkowski przyjechał z repatriantami w 1946 roku i od tego czasu był aktywnym mieszkańcem miasta. Od razu po przyjeździe podjął się zadania uruchomienia gimnazjum w Mrągowie, w którym pracował z żoną Marią. Był nauczycielem i dyrektorem placówki. Równocześnie para pracowałą w Liceum Pedagogicznym. Młodkowski tworzył również zręby nowo powstającego Liceum Ogólnokształcącego. Niedługo później został wybrany do rady powiatu mrągowskiego. Był przewodniczącym Komisji Kultury i Oświaty.

W 1952 roku został powołany na stanowisko kierownika powiatowego archiwum państwowego i pełnił tę funkcję do 1957 roku. Zabezpieczył liczne dokumenty archiwalne dotyczące Mrągowa. Był również inicjatorem tworzenia ośrodków kultury oraz bibliotek na terenie powiatu mrągowskiego.

W okresie emerytalnym państwo Młodkowscy nadal pracowali na rzecz społeczności uczniowskiej jako bibliotekarze w SP nr 1 przy ulicy Bohaterów Warszawy w Mrągowie.

Młodkowcy organizowali zręby Związku Harcerwa Polskiego w Mrągowie. Tadeusz Młodkowski zmarł w dniu 22.02.1960r. i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Mrągowie (ul. Brzozowa).

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze