poniedziałek, 27 maja, 2024

Przyjaciele Mazur ponownie wizytowali Mrągowo

Do Mrągowa przyjechała 40-osobowa grupa Niemców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Freunde Masurens (Przyjaciele Mazur) pod przewodnictwem pastora Fryderyka Teglera, który w tym roku obchodzi 30-lecie otrzymania tytułu Honorowego Obywatela Mrągowa.

– Od ponad trzydziestu lat przyjeżdżamy na Mazury, ale od kilkunastu lat jako grupa formalna Freunde Masurens – mówi pastor Fryderyk Tegler, który urodził się w Warpunach koło Mrągowa, a od 1975 roku mieszka w Niemczech. – Nasze studyjne wyjazdy organizowane są pod hasłem „Dawne zobaczyć, nowe odkryć i budować mosty przyjaźni”. W programie wycieczek jest zawsze zwiedzanie Mazur, ciekawych miejsc i poznawanie historii tego pięknego regionu.

Pastor Fryderyk Tegler, jako duchowny, pracował w Polsce w parafii w Rynie. Była to jego pierwsza i ostatnia placówka, w której posługiwał na Mazurach. W sierpniu 1975 r. wyjechał do Niemiec. Nigdy nie zapomniał o swoim pochodzeniu, a od momentu wyjazdu współpracuje z Mrągowem i prowadzi działalność charytatywną. Za swoje zaangażowanie na rzecz potrzebujących został uhonorowany m.in. tytułem Honorowego Obywatela Mrągowa.

– W tym roku mija 30 lat od otrzymania tego tytułu – mówi pastor Tegler. – To dla mnie wzruszający moment. Kocham Mrągowo i Mazury, tu się urodziłem i dorastałem. Pracę magisterską pisałem na temat Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza – patrona Mrągowa. Mazury są mi bardzo bliskie. Zawsze będę tu wracał.

Członkowie organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza i spotkali się z burmistrzem Mrągowa Stanisławem Bułajewskim. Kolejna wizyta ma nastąpić w miesiącach jesiennych by po raz kolejny przyjechać z darami dla potrzebujących i wspomóc m.in. mrągowski MOPS.

źródło: Paweł Krasowski, UM Mrągowo

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze