czwartek, 20 czerwca, 2024

Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mrągowie świętuje 55 lat!

Muzeum w Mrągowie zaprasza na najnowszą jubileuszową wystawę czasową „55-lecie działalności Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mrągowie”, która zostanie oficjalnie otwarta 15 kwietnia o godzinie 13.00.

Wystawa, której kuratorem jest kierownik Muzeum w Mrągowie Dominik Tarnowski, będzie prezentowała zbiory kolekcjonerów zrzeszonych w mrągowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, w szczególności złote i srebrne monety oraz banknoty obiegowe i kolekcjonerskie wydawane i bite przez Narodowy Bank Polski w XXI wieku.

Pośród niezwykle pięknych i cennych obiektów na ekspozycji będzie można zobaczyć dwie nowości emisyjne NBP wydane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika tj. polimerowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych z najnowocześniejszym, najbardziej zaawansowanym na świecie zabezpieczeniem optycznym z efektem ruchu i głębi oraz obrazem w technice 3D w postaci układu heliocentrycznego (na odwrociu banknotu w tle przedstawiono wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, czyli siedzibę główną naszego Muzeum) oraz srebrną monetę kolekcjonerską o bardzo wysokim reliefie, z wizerunkiem wielkiego mieszkańca Olsztyna, ozdobioną naturalnym bursztynem a także wysokonominałowe banknoty PRL z okolicznościowymi nadrukami Oddziału PTN w Mrągowie (w tym banknotem 1000 złotowym tzw. „Niebieskim Kopernikiem” z nadrukiem z okazji 500 rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika na Warmię). Banknoty PRL z nadrukami okolicznościowymi pochodzą ze zbiorów obecnego prezesa Zarządu PTN w Mrągowie Sławomira Stefaniaka.

Do nowej wystawy czasowej Oddział Muzeum w Mrągowie przygotował interesującą ofertę edukacji muzealnej:

– lekcję muzealną: „Czym jest inflacja? Wysokonominałowe banknoty PRL” (dedykowaną młodzieży, prowadzący: Dominik Tarnowski)

– warsztaty muzealne: „Zaprojektuj swój banknot. Zaprojektuj swoją monetę” (dedykowaną dzieciom, prowadzący: Tomasz Wasilewski)

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze