sobota, 24 lutego, 2024

Od Wileńszczyzny do Warmii i Mazur. O życiu Ryszarda Bitowta opowiadał Zdzisław Piaskowski

Zakończyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Tym razem gościem był Zdzisław Piaskowski, autor fabularyzowanej biografii pt. „BezKresy Ryszarda Bitowta”.

Bohater książki Ryszard Bitowt mimo ogromnych chęci ze względu na stan zdrowia nie mógł być obecny na spotkaniu. Przygotował jednak pismo na tę okoliczność:

Dziękuję Wam za przybycie i jestem wdzięczny przyjaciołom za zorganizowanie i prowadzenie dzisiejszego spotkania. Życzę wszystkim zdrowia i wszystkiego najlepszego. Przez całe życie biegniemy, walczymy, uciekamy i szukamy lepszego życia. Bracia mojej matki szukali go aż w Argentynie. Gdzie jest ten spokój, to wytchnienie i jak je osiągnać? A kiedy nasze życie dobiegnie końca? Czy jest to kres naszych bezkresów? Czy bezkres ciągnie się dalej i ma o wiele większy wmiar niż jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić? Czy jest nim Ojczyzna? A może nasza Ojczyzna jest niewidzialna i nie ma granic? Czy można ją znaleźć

Spotkanie rozpoczęło się kilkunastominutową prezentacją książki. Osobą wprowadzającą w klimat publikacji była kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie Anna Wysuwa-Szefler, a fragmenty z książki czytał Krzysztof Matusiak.

Później rozpoczęła się druga część spotkania, czyli rozmowa z autorem książki Zdzisławem Piaskowskim.

– Na rozmowach z Ryszardem Bitowtem spędziłem wiele dni i wieczorów. To był dobry czas. Każde spotkanie zaczynaliśmy od omówienia bieżących spraw, by przejść niepostrzeżenie do historii jego życia. Wtedy on mówił, a ja słuchałem i notowałem – opowiadał o początkach powstawania książki Zdzisław Piaskowski. – W trakcie tych spotkań poznawaliśmy się nawzajem, polubiliśmy swoje towarzystwo i z czasem zaprzyjaźniliśmy się. Po upływie dwóch, może trzech miesięcy mówiliśmy już sobie po imieniu pomimo znacznej różnicy wieku między nami.

Otrzymaliśmy także informacje, że planuowana jest kontynuacja. Autor wraz z bohaterem pracują nad drugą częścią książki, która dotyczyć będzie dalszych losów miłośnika historii Warmii i Mazur oraz kolekcjonera niezwykłych przedmiotów. Poznamy więc dalsze wydarzenia związane z Ryszardem Bitowtem, czyli okres pobytu w Wyszemborku oraz Mrągowie.

Cykl spotkań “Od Warmii do Mazur – w poszukiwaniu tożsamości regionu” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze