W Muzeum w Mrągowie zadebiutowała nowa wystawa pt. (Nie)mała propaganda PRL”, na której można zobaczyć etykiety pudełek na zapałki z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ze względu na masowość użycia zapałek, etykiety zdobiące pudełka stanowiły ważne narzędzie upowszechniania treści politycznych, ideologicznych, kulturalnych i obyczajowych. Wystawa będzie dostępna w mrągowskim muzeum przez cały rok.
Etykiety upamiętniały takie wydarzenia jak np. Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948, Tydzień Radiofonizacji Kraju organizowany od 1949 roku czy kolejne rocznice PRL-u. Zachęcały do podjęcia pracy w kopalni lub hucie, walki ze szkodnikami upraw, zbiórki makulatury i złomu, oszczędzania w PKO oraz reklamowały erzace spożywcze takie jak ceres. Podobne motywy propagandowe wykorzystywano również na kartach i znaczkach pocztowych.
– Witam wszystkich bardzo serdecznie na dzisiejszym wernisażu. Przypadł mi zaszczyt przywitania wszystkich gości. Etykiety prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Kazimierza Dyjaka i Teresy Stefanowicz i ofiarowane zostały do zbiorów muzealnych. Kuratorem wystawy jest Danuta Syrwid, kierownik Domu Gazety Olsztyńskiej – powiedział na początku kierownik Muzeum w Mrągowie Dominik Tarnowski.
Wagę propagandy dla życia społęcznnego przybliża cytat z „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. ” – Gdyby pan nie wiedział, w jakich czasach żyje, to z tych etykietek mógł się pan dowiedzieć. (…) każde czasy dałoby się z takich etykietek ułożyć. – Było na poprzedniej myj zęby, a tu już jest niech żyje pierwszy maja albo naprzód młodzieży świata czy cały naród odbudowuje swoją stolicę.”
– Tę oficjalną propagandę polskie społeczeństwo często odrzucało, dlatego starano się wykorzystywać różnego rodzaju elementy użytkowe, a etykiety na zapałkach idealnie się do tego nadawały. To nie były zawsze treści polityczne, lecz również społeczne, kulturalne czy obyczajowe – dodała kurator wystawy Danuta Syrwid, kierownik Domu Gazety Olsztyńskiej.
Wystawa zadebiutowała w Mrągowie 27 stycznia 2022 roku, ale będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających muzeum przez cały rok.