piątek, 14 czerwca, 2024

Muzeum upamiętniło 50-lecie Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej świętuje w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji z inicjatywy Muzeum w Mrągowie odbyło się wspomnieniowe spotkanie. Warto podkreślić, że właśnie w tym miejscu znajdują się wszystkie kroniki organizacji.

Stowarzyszenie powstało 25 stycznia 1973 r. W pierwszym zebraniu uczestniczyło 48 osób, wśród których znajdowali się nauczyciele, prawnicy, przedstawiciele służby zdrowia, kultury, administracji państwowej i ówczesnych władz. Pierwszym, wieloletnim prezesem został znany mrągowski pedagog, długoletni dyrektor Liceum Pedagogicznego w Mrągowie – Bolesław Tarnawski. Swoją funkcję pełnił aż do wprowadzenia stanu wojennego, którego ogłoszenie przerwało działalność organizacji.

Największą zasługą Bolesława Tarnawskiego i jego Zarządu było utworzenie stowarzyszenia oraz wytyczenie kierunków działania. Pierwszym trwałym i namacalnym dowodem osiągnięć Towarzystwa był udział w wydaniu jedynej jak dotąd monografii Mrągowa i Powiatu Mrągowskiego pt. „Mrągowo. Z Dziejów Miasta i Powiatu”. Członkowie Towarzystwa uczestniczyli w tworzeniu tego dzieła a autorem jednego z rozdziałów jest Wacław Gołowicz, bibliotekarz, ówczesny dyrektor, obecny patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mrągowie.

Próba reaktywacji Towarzystwa odbyła się w godzinach wieczornych 14 września 1983 roku. Miejscem spotkania była słynna, już niestety nieistniejąca kawiarnia „Jubilatka”. Na spotkaniu było obecnych 34 osób. W wyniku debaty stworzono grupę inicjatywną, w skład której weszli: Stanisław Szczepański, Ryszard Bitowt, Bolesław Tarnawski, Stanisław Kotelon oraz Karola Jankowska. Zadaniem grupy była nie tylko reaktywacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej, lecz również opracowanie projektu statutu.

Ostatecznie działalność Towarzystwa została wznowiona kilka miesięcy później, a dokładnie 5 grudnia 1983 roku. Nowym prezesem został Stanisław Kotelon – jeden z twórców Towarzystwa. Przed nim i zarządem stanęły trudne zadania — trzeba było od nowa tworzyć zręby organizacji, dokonać ponownej rejestracji, opracować program i rozpocząć jego realizację. Nie było to zadanie łatwe zważywszy na ówczesne warunki życia ludności – żywność na kartki, rosnące ceny towarów… nie nastrajały pozytywnie do jakichkolwiek inicjatyw społecznych. W tym jakże trudnym okresie wykazała szczególną aktywność sekcja historyczna kierowana przez Ryszarda Bitowta.

Dotychczas prezesami byli:

Bolesław Tarnawski, Stanisław Kotelon, Zenobia Domagalska, Tadeusz Malinowski, Alfred Markowski, Andrzej Badurek, Robert Wróbel, Teresa Zera, Zdzisław Piaskowski, Stefan Zaniuk (obecny prezes).

Spotkanie z historią w mrągowskim muzeum

24 stycznia 2023 roku z inicjatywy kierownika Muzeum w Mrągowie Dominika Tarnowskiego odbyło się wspomnieniowe spotkanie dot. historii Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej. W towarzystwie przewodniczącego rady miejskiej Henryka Nikonora wręczono pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za wieloletnią pracę społeczną na rzecz wspólnoty lokalnej.

Jeden z dyplomów otrzymał Ryszard Bitowt, który z powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. W jego imieniu głos zabrał Zdzisław Piaskowski, który wielokrotnie spotykał się ze znanym mrągowskim społecznikiem i niedawno wydał książkę dot. jego historii.

Później członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej zwiedzali nową, stałą wystawę muzeum dot. historii Mrągowa i Powiatu Mrągowskiego.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze