czwartek, 20 czerwca, 2024

Mrągowska Loża Literacka wznawia spotkania

22 kwietnia w piątkowe, wiosenne popoludnie w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mragowie odbyło się pierwsze po czterech latach przerwy spotkanie Loży Literackiej.

Nieformalna grupa ludzi piszących – poetów i pisarzy skupionych wokół biblioteki, nosi  nazwę LOŻY LITERACKIEJ. Powstała w 2009 roku, po wydaniu Almanachu Poezji Mrągowskiej pt. „Tutaj się ze sobą mijamy”. Na spotkaniach grupy przez dziewięć lat (do 2018 r.) spotykało się wymiennie 19 autorów poezji i prozy. Spotkania miały charakter otwarty, zwykle uczestniczyły w nich osoby piszące, ale również i takie, które czasem chciały tylko posłuchać poezji lub pobyć w atmosferze literatury. Dodatkowo odbywały się w ciepłej i miłej atmosferze, często przy blasku świec, aromatycznej kawie i herbacie, „w atmosferze weny twórczej”. Cytując za jednym z uczestników  – „ Miło tu i sympatycznie… o literaturze można porozmawiać, nie mówiąc już o tym, że i poczytać swoje dziełka można… Jest tu… po prostu dobrze…”

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy grupy musieli przygotować wiersz na określony temat, o którym dyskutowano w czasie spotkania. Loża Literacka oprócz zwyczajowych spotkań organizowała również „okazjonalne” wieczory poetyckie np. z okazji Dnia Ziemi, Międzynarodowego Dnia Poezji, były też „Zaduszki Poetyckie i in.

W grudniu 2017 roku została wydana Antologia „Liryki i limeryki” zawierająca utwory 6 autorów z Mrągowa i powiatu mrągowskiego, współzałożycieli LOŻY – Jakuba Cegłowskiego, Elżbiety Dołgosz Cegłowskiej, Krystyny Ewy Głodek, Barbary Panek – Strzałkowskiej, Hanny Szymborskiej, Jolanty Wilkans. Promocja Antologii odbyła się 9 maja 2018 r. w Czytelni Biblioteki Miejskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób. Autorzy wydanej książki czytali swoje wiersze, toczyły się rozmowy, były składane autografy. Moderatorem spotkań literackich w minionych latach była ówczesna kierowniczka Biblioteki – Barbara Szymańska, która dbała o komfort spotkań i ich niepowtarzalny klimat.

Czas pandemii nie sprzyjał spotkaniom. Obecnie, po długim okresie uśpienia, postanowiliśmy uaktywnić grupę. I tak – stało się. 22 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie Loży Literackiej, na którym omówiliśmy  sprawy organizacyjne m.in. ustaliliśmy terminy spotkań. Nasze spotkania będą się odbywać cyklicznie, w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 16.00 w dotychczasowym miejscu tj. Czytelni Biblioteki Miejskiej. Spotkania będą mieć jak poprzednio formułę otwartą – każdy chętny, piszący lub zainteresowany literaturą, może do nas przyjść. Będziemy czytać swoje utwory, także utwory znanych pisarzy i poetów, chcemy tworzyć na potrzeby chwili oraz organizować okazjonalne wieczory literackie. Moderatorem grupy z ramienia Biblioteki jest Agnieszka Piątkowska.

                                                                                   Hanna Szymborska

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze