czwartek, 20 czerwca, 2024

Mrągowo przełamuje bariery, a żeglarze łapią wiatr w żagle

Disabled Sailing Polish Cup 2023 – regaty połączone ze szkoleniem żeglarskim dla osób niepełnosprawnych trwają w Mrągowie. Na jeziorze Czos żeglarskie doświadczenie nabywa 40 żeglarzy. W czwartek 14 września będzie dniem finałowym, podczas którego na uczestników oraz gości czeka wiele atrakcji.

Disabled Sailing Polish Cup 2023 to impreza organizowana przez Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koordynatorem wydarzenia jest Grzegorz Prokopowicz, trener Kadry Narodowej żeglarzy z niepełnosprawnościami.

– Z naszego zaproszenia skorzystało 40 osób, wśród nich są zarówno zawodnicy z żeglarskim doświadczeniem, jak i ludzie, którzy nie mieli do tej pory styczności z naszym sportem. Bardzo mnie to cieszy, bo żeglarstwo dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo atrakcyjnym i efektywnym sportem. Czas w Mrągowie mamy wypełniony od rana do wieczora zajęciami na wodzie i na lądzie. Doskonalimy technikę żeglowania, szkolimy się z przepisów regatowych, oglądamy treningi i je analizujemy. A wczoraj rozpoczęliśmy regaty na jachtach klasy Hansa 303, które odbywają się według zasad obowiązujących w czasie mistrzostw świata World Sailing, Regaty zakończą się w czwartekmówi Grzegorz Prokopowicz. 

Jachty klasy Hansa 303 występują w dwóch wersjach – double i single. Są one specjalnie dostosowane i zaadoptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, po amputacjach kończyn i z innymi dysfunkcjami ruchu czy intelektualnymi. To właśnie na tych łódkach polscy żeglarze z niepełnosprawnościami co roku zdobywają medale mistrzostw świata. W sierpniu w Holandii Piotr Cichocki został mistrzem świata, Olga Górnaś – Grudzień wicemistrzynią świata, a Polska reprezentacja wygrała Puchar Narodów.

Piotr i Olga są najlepszym przykładem, że żeglarstwo jest dla wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś jest zdrowy, czy zmaga się z jakąś niepełnosprawnością. Są też dowodem na to, że można osiągać sukcesy w sporcie. Ale nie każdy musi przecież żeglować na poziomie zawodniczym, ważne aby ludzie niepełnosprawni wyszli z czterech ścian i żyli aktywnie, w kontakcie z przyrodą, a to właśnie daje żeglarstwo. Z przyjemnością obserwuję emocje na twarzach szczególnie tych, dla których jest to pierwszy kontakt z żeglarstwemdodaje Grzegorz Prokopowicz.

Czwartek 14 września to dzień finałowy regat Disabled Sailing Polish Cup 2023. Bazą jest Gościniec Molo w Mrągowie. Tego dnia zaplanowano także szereg atrakcji dla uczestników, ale też mieszkańców Mrągowa. W godzinach 10-15 można będzie skorzystać ze strefy PGE PolSailing, w której stanie między innymi symulator żeglarski, będą pokazy sprzętu żeglarskiego oraz zajęcia edukacji żeglarskiej i ekologicznej. Strefę odwiedzą m.in. uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 z Mrągowa. Tego samego dnia, około godziny 17, w Miasteczku Westernowym Mrongoville odbędzie się ceremonia zakończenia i wręczenie medali.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski. Partnerami imprezy są Gościniec MOLO, Piekarnia Szabelski i Miasteczko Westernowe Mrongoville.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze