piątek, 19 lipca, 2024

Mrągowianin Grzegorz Prokopowicz mistrzem świata!

Załoga Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz zostali mistrzami świata w żeglarskiej klasie SV14. W regatach mistrzowskich żeglarzy z niepełnosprawnościami wygrali aż 11 z 16 wyścigów! Na ósmym miejscu uplasowała się załoga Andrzej Bury i Krzysztof Bądkowski.

Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz mocno chcieli sobie powetować niezbyt udany start w ubiegłorocznych mistrzostwach świata, kiedy to zajęli siódme miejsce. Polska załoga zaczęła rywalizację od mocnego uderzenia. W pierwszych dwóch dniach rozegrano osiem wyścigów, a Piotr i Grzegorz aż siedem razy mijali linię mety na pierwszym miejscu. Świetnie spisywała się także druga polska załoga – Andrzej Bury i Krzysztof Bądkowski tylko jeden wyścig ukończyli poza pierwszą trójką.

Trzeciego dnia nie obyło się bez kłopotów. Obie polskie załogi miały problemy techniczne ze swoimi łódkami. Mimo tego, Polacy żeglowali bardzo dobrze. Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz rozegrali cztery wyścigi, z czego dwa wygrali i utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Andrzej i Krzysztof ścigali się w grupie, która rozegrała aż osiem wyścigów – pływali równo, jeden z wyścigów wgrali, a najgorszy wynik to siódme miejsce.

Rozegraliśmy cztery wyścigi dla naszej grupy, gdzie w dwóch wyścigach żeglowaliśmy z załogą niemiecką, naszymi bezpośrednimi rywalami do złotego medalu. Od samego rana byliśmy skupieni i bardzo zmotywowani. Na wodzie nie pozostawiamy złudzeń rywalom wygrywając obydwa wyścigi. Pozostałe dwa wyścigi to koncentracja, żeby nie popełnić błędu, który zdyskwalifikowały by nas z wyścigu komentuje ostatni dzień zmagań na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego Grzegorz Prokopowicz.

Ostatecznie Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz wygrali w tych mistrzostwach aż 11 z 16 wyścigów i pewnie sięgnęli po tytuł mistrzów świata. 

Łódka klasy S/V 14 jest jachtem kilowym wyposażonym w trzy żagle, w tym spinakera. Przystosowana jest dla dwóch osób, a przepisy klasowe informują, że jedna osoba z załogi może, aczkolwiek nie musi być osobą pełnosprawną.

źródło: Polski Związek Żeglarski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze