poniedziałek, 27 maja, 2024

Klasa mundurowa złożyła ślubowanie

Dwudziestu sześciu kadetów pierwszego rocznika Oddziału Przygotowania Wojskowego działającego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie złożyło 27 listopada uroczyste ślubowanie.

Wydarzenie, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, odbyło się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. Kadeci przysięgali w obecności wojskowych, dyrekcji szkoły, przedstawicieli władz samorządowych oraz swoich rodzin.

— To już 3. rocznik Oddziału Przygotowania Wojskowego, który pod patronatem WOSZK Mrągowo, realizuje program „Zostań Żołnierzem RP” — powiedział podczas uroczystości komendant ośrodka, ppłk Wojciech Choiński. — Celem tego programu jest kształtowanie w młodych ludziach świadomych postaw obywatelskich. Niezbędnych do spełnienia mobilności względem ojczyzny. Dzisiejszy dzień, to ważny moment dla uczniów, być może wybór przyszłej żołnierskiej drogi życia. Kadetom życzę, aby zawsze kierowali się złożoną przysięgą, szanowali godność innych, a przede wszystkim – przestrzegali uniwersalnych wartości, wynikających z naszej historii i tradycji. Życzę satysfakcji z marszu drogą, którą obrali.

Klasa mundurowa o profilu wojskowym działa w mrągowskim CKZiU od 2019 roku. Skierowana jest do uczniów technikum na podbudowie szkoły podstawowej. Kształcenie realizowane jest we współpracy z Wojskowym Ośrodkiem Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie.

W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej.

źródło: UM Mrągowo

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze