piątek, 14 czerwca, 2024

Kierował samochodem mimo zakazu prowadzenia pojazdów

Policjanci zatrzymali w Nowych Bagienicach do kontroli drogowej kierowcę, który wyprzedzał w niedozwolonym miejscu. Dodatkowo wprowadził w błąd funkcjoriuszy co do swojej tożsamości. Okazało się, że ma już na koncie dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.

Do zdarzenia doszło w środę (16.02.2022r.) po godzinie 8.00, kiedy patrol ruchu drogowego na krajowej 16 w miejscowości Nowe Bagienice zatrzymał do kontroli drogowej mieszkańca województwa podlaskiego. Kierowca osobowego mercedesa nie zastosował się do znaku drogowego zakazującego wyprzedzania na tym odcinku. Niestety w tracie interwencji okazało się, że to nie jedyne jego przewinienie.

W trakcie legitymowania 25-latek wprowadził w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości, a chwilę później okazało się dlaczego. Po sprawdzeniu jego prawdziwych danych w policyjnych systemach ustalono, że nie powinien siedzieć za kierownicą, bowiem obowiązują go dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów wydane w styczniu tego roku przez Sąd Rejonowy w Augustowie.

Jeden zakaz miał ważność do lipca, a drugi do września 2022 roku. W tej sytuacji za kierownicę przesiadł się pasażer posiadający stosowne uprawnienia.

Za dwa wykroczenia 25-latek został ukarany mandatem 1000 złotych za wyprzedzanie oraz 500 złotych za wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd. Nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione przestępstwo.

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Za złamanie prawomocnego zakazu sądowego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dodatkowo w myśl tych przepisów trzeba się liczyć z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

źródło: KPP Mrągowo

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze