wtorek, 16 kwietnia, 2024

Disabled Sailing – Polish Cup 2022 w Mrągowie [zdjęcia]

40 niepełnosprawnych żeglarzy ściga się w dniach 03-09.09.2022 nad jeziorem Czos w Mrągowie.  Jest to kolejna edycja zawodów organizowanych przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy ścigają się na specjalnie dostosowanych łódkach klasy Hansa 303 w  klasie jednoosobowej i dwuosobowej.

Disabled Sailing – Polish Cup 2022 to regaty połączone ze szkoleniem żeglarskim dla osób niepełnosprawnych, organizowane przez Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koordynatorem wydarzenia był Grzegorz Prokopowicz – trener Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych, a w zespole wsparcia znajdował się również m.in.: Piotr Cichocki- aktualny mistrz świata w klasie Hansa 303 i SV14. Grono zawodników wzmocnili również członkowie KNŻN przekazując swoje doświadczenie pozostałym uczestnikom wydarzenia.

Przez pierwsze dwa dni uczestnicy przeszli szkolenie i treningi na wodzie zaznajamiając się z nowymi dla nich łodziami klasy Hansa 303. W kolejnych dniach rozegrane zostaną regaty. Rywalizacja odbywała się w klasie jednoosobowej i dwuosobowej. Zawody zostaną przeprowadzone w takim samym systemie co mistrzostwa świata. Najpierw zawodnicy ścigać się będą w grupach eliminacyjnych, by zakwalifikować się do grup złotej, srebrnej lub brązowej grupy i przez dwa dni stoczyć walkę w wyścigach inałowym.

W klasie dwuosobowej Disableg Sailing – Polish Cup 2021 zwyciężyła załoga Michał Dżugan/Grzegorz Włochowicz. Drugie miejsce w tej kategorii zajęli Michał Urtnowski/Elżbieta Szmit-Jarosz, a trzecie Jan Uruski/Katarzyna Papiros. W klasie jednoosobowej, zwyciężył Michał Dżugan. Na drugiej pozycji uplasował się Marian Zakowicz, a na trzeciej Michał Urtnowski.