wtorek, 23 lipca, 2024

Czyste powietrze to dar i wyzwanie – konferencja w Mrągowie [zdjęcia]

W miniony piątek w Mrągowie odbyła się konferencja „Czyste powietrze to dar i wyzwanie”. Podczas spotkania prelegenci przybliżyli m.in. proekologiczne rozwiązania prawne oraz założenia programu „Czyste powietrze”.

Cieszę się, że to właśnie Mrągowo jest miejscem tego spotkania. Dziękujemy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Telewizji Lokalnych „Veritas Polska”, które zainspirowały tę ideę i zorganizowały konferencję – przywitał wszystkich zgromadzonych gości burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski. – Żyjemy faktycznie w trudnych czasach, czego niestety doświadczamy obecnie na co dzień. Tym bardziej ta konferencja jest potrzebna, by pokazać jak żyć ekologiczniej i ekonomiczniej.

Konferencja „Czyste powietrze to dar i wyzwanie” odbyła się w piątek 7 października br. w Mrągowskim centrum Kultury. Podczas spotkania prelegenci przybliżyli proekologiczne rozwiązania prawne czy założenia programu „Czyste powietrze” – m.in. możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę starego pieca i ocieplenie domu.

Program „Czyste powietrze” jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami (lub współwłaścicielami) domów jednorodzinnych albo lokalu wydzielonego w budynku mieszkalnym. W ramach programu możemy wymienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne, zmodernizować bądź wymienić całą instalację grzewczą czy sfinalizować docieplenie budynku – wymieniał zalety programu Dawid Olbryś, pracujący w Zespole Doradców Energetycznych, działający w strukturach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Prelegencji dyskutowali także nad koniecznością wzięcia odpowiedzialności za środowisko oraz konieczności uświadomienia sobie zagrożeń i skutków zdrowotnych braku czystego powietrza.

WHO uważa, że zanieczyszczenie powietrza to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia człowieka. To jeden z 5 głównych czynników odpowiedzialnych za choroby i przedwczesne zgony. Dlatego musimy zrobić wszystko by to zagrożenie jak najbardziej wyeliminować – powiedziała podczas swojego wystąpienia dr nauk med. pulmonolog Magdalena Zakrzewska z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.


Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Ochrony Środowiska. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju telewizji lokalnych VERITAS POLSKA.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze