poniedziałek, 27 maja, 2024

Czy to koniec jeleni w Kosewie Górnym? Co dalej ze stacją badawczą Polskiej Akademii Nauk?

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk jest placówką badawczą zlokalizowaną w Kosewie Górnym chętnie odwiedzaną również przez licznych turystów. Jednak po niemal 30 latach funkcjonowania grozi jej likwidacja. Instytut na polecenie centrali PAN wydał komunikat, że chce do końca roku przekazać około 400 osobników jeleniowatych.

Na terenie placówki utrzymywane są w warunkach zbliżonych do naturalnych liczne stada Jeleniowatych należące do trzech żyjących w Polsce gatunków: jeleni szlachetnych, danieli europejskich oraz jeleni sika. Stacja prowadzi zarówno działalność naukową, jak i edukacyjną.

Na stronie internetowej stacji pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży wszystkich tamtejszych zwierząt:

Instytut Parazytologii im. W Stefańskiego PAN w likwidacji, Stacja Badawcza i Ferma Jeleniowatych IPAR PAN w Kosewie Górnym ogłasza gotowość do przekazania około 400 osobników jeleniowatych (łanie, byki i cielęta 3 gatunków jeleniowatych: jeleń wschodni (około 50 osobników), jeleń szlachetny (około 100 osobników), daniel europejski (około 250 osobników) i owiec (około 30 osobników). Warunki finansowe przekazania – do uzgodnienia. Odbiór zwierząt własnym transportem, Stacja zapewni odłów zwierząt. Termin: listopad, grudzień 2023 (do uzgodnienia).

źródło: Polska Akademia Nauk

W zeszłym roku próbowano połączyć Fermę Jeleniowatych w Kosewie Górnym z Instytutem Rozrodu Zwierząt PAN w Olsztynie. Pomysł uzyskał aprobatę, ale w międzyczasie zmieniły się władze Polskiej Akademii Nauk i ośrodek postanowiono zlikwidować.

Kierownictwo akademii zażyczyło sobie, żeby na naszej stronie takie ogłoszenie się pojawiło. Wykonaliśmy tę dyspozycję. Według szczątkowych informacji, bo nikt nas nie informuje szczegółowo, do końca roku mają być zlikwidowane wszystkie zwierzęta. Co rozumieć pod tym sformułowaniem, trudno mi powiedzieć – poinformował kierujący placówką doktor Marek Bogdaszewski na antenie Polskiego Radia Olsztyn.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze