wtorek, 16 lipca, 2024

27. Festiwal Kultury Kresowej [program]

W najbliższy weekend odbędzie się 27. Festiwal Kultury Kresowej, stanowiący duchową jedność ludzi trwających w swojej mowie ojczystej, kulturze i tradycjach. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie pokój w Europie oraz na świecie.

Już po raz 27. Mrągowo gościć będzie artystów i miłośników Kresów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Festiwal Kultury Kresowej jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. W tym roku festiwal zmieni nieco swoją formę – głównym wydarzeniem festiwalu będzie Koncert Galowy dla pokoju, który rozpocznie się 20 sierpnia 2022 roku o godzinie 18.00. Wydarzenie poprowadzą: Anna Adamowicz i Irena Telesz-Burczyk. O choreografię zadba Gabriela Łozowska wraz z młodszą grupą taneczną MCK.

GOŚĆMI KONCERTU GALOWEGO BĘDĄ:

Srebrna Kwinta (Ukraina),

Aksamitki (Ukraina) reprezentujące Federację Organizacji Polskich na Ukrainie FOPnU / ФОПнУ

Liber Cante (Białoruś)

Rodzinny Zespół Żychów (Białoruś)

Zespół Pieśni i Tańca Wilenka (Litwa)

Zespół Sukces Mrągowo (Polska)

DAGADANA (Polska/Ukraina)

źródło: Mrągowskie Centrum Kultury

Informacje o występujących artystach

Polski Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie jest najstarszym polskim dziecięco-młodzieżowym zespołem ludowym pieśni i tańca na Litwie. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 50-lecia. Został założony w r. 1972 przez Władysława Korkucia, wielkiego patriotę Wileńszczyzny, harcerza, akowca, zesłańca, działacza społeczności polskiej na Litwie.

W ciągu minionych 50 lat Wilenka, pokonując różne problemy i przeszkody, pielęgnowała polską kulturę i tradycję. Sparafrazowany cytat z „Pana Tadeusza” – „Wpadam do Wilenki jak w centrum polszczyzny: tam się człowiek napije, nadysze ojczyzny” w sposób nieprzesadzony pokazuje, czym był i jest zespół dla Polaków mieszkających w Wilnie i okolicach. Dzisiaj liczy on ponad 150 osób.

Zespół został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Meritus Patriae” od Fundacji ”Pomoc Polakom na Wschodzie”, nagrodą „The Best of The Best”, jest laureatem wielu konkursów i festiwali na Litwie i poza granicami. Zespół miał zaszczyt wystąpić w Senacie RP, powitać Prezydentów RP Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę podczas wizyt prezydentów w Wilnie i spotkań ze społecznością polską na Litwie. Zespół dużo koncertuje w kraju i za granicą (Polska, Włochy, Niemcy, Norwegia, Bułgaria, Węgry, Chorwacja i inne), zdobywa nagrody na festiwalach i konkursach, uczestniczy w przedsięwzięciach międzynarodowych i krajowych.

Dużym powodzeniem cieszą się obrazki folklorystyczne – teatralizowane  polskie oraz wileńskie tradycje i obyczaje, takie jak „Kaziuki wileńskie”, „Program patriotyczny”, „Koncerty kolęd”, „Dożynki”, „Zapusty”.

Kierownik zespołu – Janina Łabul, kierownik artystyczny – Renata Juzokienie, choreografia – Justyna Wasiukiewicz i Aneta Kozłowska.


LIBER CANTE z Mińska

Zespół istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku. W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce, dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.


RODZINA ŻYCHÓW ze Smorgoni

Zespół bierze udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie po raz trzeci. To muzykująca trzypokoleniowa rodzina Żychów ze Smorgoni. Los rozdzielił członków rodziny. Rodzice – Czesław i Inna Żych, dwaj synowie – Marek i Dominik oraz starsza córka Jana z rodziną  przenieśli się do Gdyni. Ich młodsza córka Paulina z rodziną została na Białorusi. Udział w 27. Festiwalu daje im możliwość spotkania i wspólnej gry. W repertuarze rodziny dominuje instrumentalna muzyka regionalna rejonu smorgońskiego i okolic.

Zespół brał udział m.in. w Międzynarodowych Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście, Międzynarodowym Festiwalu Muzykujących Rodzin w Leśniowie, a także w koncertach i imprezach organizowanych przez Związek Polaków na Białorusi.


Zespół Wokalny „Srebrna Kwinta” (Łuck)

To zespół prawdziwych muzyków, którzy dźwiękami potrafią przekazać widowni każdą emocję i stworzyć wyjątkowy nastrój muzycznego spotkania.

Został założony w Łucku przy Wołyńskim Towarzystwie Sztuki Polskiej „Barwy Kresowe” w roku 2016 i rozwija się pod kierownictwem Grzegorza Rolingera.

Soliści zespołu – Tetiana Cichocka i Włodzimierz Wiwczaryk śpiewają do muzyki wyczarowanej przez akordeon, skrzypce, flet, kontrabas i bęben.

W repertuarze zespołu są utwory ludowe, kresowe, klasyczne i in.

Zespół brał udział w następujących festiwalach i konkursach w Polsce i Ukrainie:

– Dni Kultury Polskiej w Łucku i Lubieszowie,

– Spotkanie Trzech Kultur w Wojsławicach,

– koncert z okazji 110-lecia Szpitala w Bychawie,

a także w dożynkach, festynach i innych imprezach.


Zespół folklorystyczny „Aksamitki” z kapelą z Baru  

Ten osiemnastoosobowy zespół powstał w 1999 r. i działa przy Domu Polskim w Barze pod kierownictwem Inny Miedwiediewej. Grupą wokalną opiekuje się Helena Szynelowa. W repertuarze  zespołu znajdują się pieśni i tańce ludowe polskie i podolskie. Zespół wielokrotnie uczestniczył w prestiżowych festiwalach polonijnych, m.in.: w Koszalinie, Iwoniczu Zdroju, Mrągowie, Wrocławiu.  W 2018 r. „Aksamitki” wzięły udział w XV Międzynarodowym Koncercie Charytatywnym w Sycowie.

Poprzez śpiew i taniec „Aksamitki” krzewią tradycję i kulturę polską na Ukrainie.


Zespół Wokalny SUKCES z Mrągowa

Pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół folkowy. Założycielką i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań, doświadczona wokalistka legendarnych Alibabek, która kieruje zespołem z Mariuszem Garnowskim – muzykiem, kompozytorem, aranżerem.

Występy zespołu to niezapomniane widowiska wokalno-taneczne złożone z pieśni ludowych we współczesnych aranżacjach i autorskich kompozycji inspirowanych folklorem.


DAGADANA (Polska/Ukraina)

DAGADANA już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę między ludźmi.

Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański „National Geographic”. Koncertował w 26 krajach, w najbardziej oryginalnych sceneriach – na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej, a także podczas wielu tournée w Chinach.

Nowa płyta „Tobie” (nominowana do nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.


Skład zespołu: Daga Gregorowicz – wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, perkusjonalia, wokal


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
  • Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

źródło: Mrągowskie Centrum Kultury

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze