środa, 29 maja, 2024

Wszystkie tajemnice Orlen 80. Rajdu Polski [Harmonogram]

Noblesse oblige – szlachectwo zobowiązuje – mówi słynna francuska maksyma, którą kierują się organizatorzy jubileuszowego ORLEN 80. Rajdu Polski. Drugi, najstarszy rajd świata ujawnił właśnie najważniejsze sekrety swojego tegorocznego oblicza, siódmej rundy WRC.

W ostatni weekend czerwca światowa czołówka stoczy emocjonujący pojedynek o końcowy triumf na dziewiętnastu, widowiskowych odcinkach specjalnych o długości 304 kilometrów. Tylko jedna próba sportowa Świętajno przebiega trasą znaną z ubiegłorocznej edycji.

Mikołajki, które chlubią się mianem stolicy polskich rajdów już po raz dziewiętnasty goszczą Rajd Polski. Uroczysta inauguracja, w czwartkowe popołudnie (27 czerwca) nastąpi tradycyjnie w malowniczym centrum miasta, w pobliżu wypełnionej jachtami mariny. Jeszcze przed startem, podczas sesji autografów kibice będą mieli okazję spotkać się z największymi gwiazdami rajdów.

Tor Mikołajki Arena z trybunami dla 5 tysięcy widzów będzie miejscem pierwszych pojedynków. Dojdzie wtedy zapewne do próby pobicia rekordowego wyniku Sebastiena Ogiera z roku 2015, który liczącą 2,5 km trasę pokonał w czasie 1:43,9 sek. Polski rekord, również ustanowiony w sezonie 2015, należy do Roberta Kubicy i wynosi 1,44,4 sek.

W piątkowy poranek (28 czerwca) na zawodników czeka najdłuższy w rajdzie, blisko trzydziestokilometrowy odcinek Stańczyki. Start do oesu znajduje się obok zabytkowych wiaduktów kolejowych z 1917 roku. Sam odcinek rozgrywany w innych konfiguracjach w latach 2015 i 2016 wije się wśród wzgórz morenowych, a w jego najbardziej widowiskowych miejscach usytuowano 7 stref dla kibiców, w tym jedną obok dużej hopy. W powtarzanej w godzinach popołudniowych pętli znajda się jeszcze oesy Wieliczki i Olecko. Ten drugi z kolejną, bardzo znaną hopą Rosochackie przebiegającą w tym roku w przeciwnym kierunku. A wieczorem drugi pojedynek na torze Mikołajki Arena i spotkanie czołowej trójki kierowców z kibicami w parku serwisowym (Meet the Crews).

W piątek kierowcy i ich piloci będą mieli do pokonania próby sportowe o długości 113,5 km, ale w sobotę (29 czerwca) czeka ich najdłuższy etap w rajdzie liczący 124,1 km. Na rozgrzewkę oes Świętajno, a później Gołdap i Czarne znane w latach 204 – 2016 pod nazwą Babki, ale tym razem w zmodyfikowanej konfiguracji. Dwie pętle wspomnianych oesów przedzieli trzeci w rajdzie pojedynek na torze Mikołajki Arena. Wieczorem, w parku serwisowym kolejne spotkanie z liderami rajdu (Meet the Crews).

Finał pasjonującej rywalizacji w niedzielę (30 czerwca), po czterech odcinkach specjalnych w pobliżu Mikołajek i pokonaniu kolejnych 64. oesowych kilometrów. Ostatnia próba sportowa, Mikołajki 2 Wolf Power Stage, podobnie jak odcinek Mikołajki 1 ma metę zlokalizowaną na torze Mikołajki Arena, na którym tym razem zawodnicy będą mieli do pokonania kilkaset metrów trasy. W pobliżu toru i tętniącego atrakcjami przez cały rajd Rally Fan Parku uroczystość zakończenia ORLEN 80. Rajdu Polski i uhonorowanie triumfatorów czterodniowej rywalizacji.

Trwa już sprzedaż biletów i karnetów uprawniających do wstępu na tegoroczną edycję zawodów. Podobnie jak w latach ubiegłych organizacją stref dla fanów sportu rajdowego zajmuje się firma Top Racing, partner komercyjny ORLEN 80. Rajdu Polski. Dystrybucja karnetów i biletów będzie prowadzona za pośrednictwem należącego do Top Racing sklepu internetowego z voucherami prezentowymi TopGIFT.PL

HARMONOGRAM STARTU

źródło: Rajd Polski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze