piątek, 19 lipca, 2024

Zmarł kpt. Adam Jaworski ps. „Czapla”

Na Wieczną Wartę odszedł kpt. Adam Jaworski ps. „Czapla”. Uczestnik operacji „Ostra Brama”, patriota pochodzący z wojskowej rodziny z tradycjami. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dn. 9 października br. na cmentarzu komunalnym w Kętrzynie o godz. 15:00.

Kapitan Adam Jaworski urodził się 4 lutego 1926 roku w Hoduciszkach. Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu Armii Krajowej. Pełnił funkcję łącznika-gońca komendy, przenosząc rozkazy, prasę konspiracyjną, sprzęt łącznościowy, broń i amunicję na terenie powiatu. Uczestniczył także w działaniach grupy dywersyjnej, polegających na szkoleniu wojskowym oraz zdobywaniu broni, amunicji i wyposażenia wojskowego. Zagrożony dekonspiracją, w początkach czerwca 1944 roku został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana“. 17 lipca 1944 roku Adam Jaworski został osadzony w obozie w Miednikach. Po kilku dniach uciekł, przedostał się do domu w Podbrodziu.

Po przebytej chorobie (tyfus) wrócił do pracy w nadleśnictwie. Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB. Około miesiąca przebywał w więzieniu w Święcianach. Został zwolniony dzięki staraniom rodziny. Wyjechał do „nowej” Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku. 1 maja 1947 roku zamieszkał w Kętrzynie. Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Jesteście dla nas jak rodzina. Kochamy Was.” – te słowa usłyszeliśmy żegnając się i dziękując za ostatnie wspólne spotkanie. Dla nas, żołnierzy dziedziczących tradycję Armii Krajowej, największej podziemnej armii w okupowanej Europie, usłyszeć to z ust człowieka walczącego o Wolną i Niepodległą Polskę to prawdziwy zaszczyt i honor. – opowiadają żołnierze 43blp, którzy odwiedzali Bohatera Walk o Niepodległość.  

Na wniosek Dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej „Czapla” został awansowany na stopień kapitana w czerwcu 2020r.

–  Tak bardzo się cieszę, że Was widzę. To wielki zaszczyt i radość, że pamiętacie o mnie, że słowa Bóg Honor Ojczyzna są dla Was tak samo ważne, jak dla nas wówczas, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte czasy i doceniają tradycje patriotyczne. Jesteście dla nas jak rodzina. Nie wszyscy moi koledzy doczekali takiej chwili. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. – powiedział wtedy śp. kpt. Adam Jaworski.

źródło: W-MBOT

Powiązane artykuły

5 KOMENTARZE

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra. Z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa a słowa na zdania… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze