wtorek, 16 lipca, 2024

XV Mazurskie Morcinki

11 listopada mieszkańcy Kętrzyna mają potrójną okazję do świętowania. Jednocześnie obchodzą bowiem Narodowe Święto Niepodległości, rocznicę nadania praw miejskich oraz Dzień św. Marcina – przy okazji którego organizowane są mazurskie morcinki.

Burmistrz Miasta Kętrzyn oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” serdecznie zapraszają na XV MAZURSKIE MORCINKI pod hasłem „Muzyka łagodzi obyczaje”, które odbędą się 11 listopada (piątek) o godz. 14.00 w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 A. Wstęp wolny.

Tegoroczne hasło, które przyświeca wydarzeniu to „Muzyka łagodzi obyczaje”, a więc w programie obowiązkowo znajdzie się wyjątkowa oprawa muzyczna. Wspólną zabawę na ludową nutę przygotował zespół taneczno-śpiewaczy „Sokolica” z Sokolicy.

Program

Zespół śpiewaczo-taneczny z Sokolicy powstał w 2021r. w Sokolicy dzięki dofinansowaniu z programu „Etno Polska 2021” łącząc pokolenia liczy około 20 osób, działa przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Bezledach. Instruktorem tańca jest dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury pan Paweł Sadowski a instruktorem śpiewu pan Włodzimierz Bohun. Zespół w swoim repertuarze wykonuje głównie warmińskie tańce i pieśni ludowe, nagrał teledysk dostępny na kanale You Tube, wystąpił w 2021r. na Dożynkach Gminnych w Bezledach, a w 2022r. wziął udział w XXXVII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur w Jezioranach i Dożynkach Gminnych w Kinkajmach.

Głównym punktem wieczoru będzie koncert Akademickiej Orkiestry Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyrygentem orkiestry jest Rafał Krauze.

Orkiestra Akademicka UWM w Olsztynie powstała w 2008 r. Orkiestra uświetnia zarówno uroczystości i imprezy akademickie jak i miejskie, nie tylko w Olsztynie, ale całym województwie. W swoim szerokim repertuarze posiadamy kompozycje tradycyjne, związane z życiem Uczelni i regionu, marsze orkiestrowe, a także utwory rozrywkowe, filmowe, czy jazzowe.

Na scenie wystąpią również lokalni artyści ze Studia Wokalnego „Sukces” prowadzonego przez Agatę Dowhań i Mariusza Garnowskiego. Grupa niedawno wróciła ze słonecznej Grecji, gdzie zdobyła nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca.

Na koncie dorobku artystycznego adeptów Studia Wokalnego SUKCES jest wiele nagród zdobytych na konkursach i festiwalach, o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Najważniejsze to: pięciokrotnie zdobyty Złoty Aplauz na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, Złoty Mikrofon na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Białymstoku , Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Europejskiej „Canto Cantare” w Bydgoszczy, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie, dwukrotnie I i II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W 2019 r. SUKCES otrzymał I Nagrodę we Włoszech na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca ORFEUSZ W ITALII w Lido di Jesolo. Również w 2022r w Suwałkach na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „MUSZELKI WIGIER” SUKCES został nagrodzony -”Złotą Muszelką”. Grupa wielokrotnie reprezentowała polską kulturę poza granicami kraju m. in. w Estonii, Niemczech, Francji, Ukrainie, Litwie.

Jak przystało na Mazurskie Morcinki nie zabraknie także elementów mazurskiej tradycji związanej z wróżeniem z kości pieczonej gęsi, prezentacji wyrobów rękodzielniczych czy degustacji potraw. Całość wydarzenia odbędzie się w Hali MOSIR od godz. 14:00. Wstęp wolny.

źródło: Kętrzyńskie Centrum Kultury

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze