wtorek, 16 lipca, 2024

VI edycja Akcji „Sprzątanie lasów” w Kętrzynie

Starostwo Powiatowe w Kętrzynie po raz szósty zorganizowało Akcję „Sprzątanie lasów”, której celem było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu kętrzyńskiego oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Ideą wydarzenia była praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów przez selektywną zbiórkę po recykling.

Akcja odbyła się 2 października 2021 r. w pięciu punktach kompleksów leśnych powiatu kętrzyńskiego (w okolicy miejscowości Kraskowo, Pożarki, Nakomiady, Bobrowo, Siniec). Od godziny 8.00 rozpoczęły się piesze wycieczki w w/w miejscach. Podczas nich uczestnicy zbierali odpady, które zostały przekazane lokalnym przedsiębiorstwom odbierającym odpady. Łącznie zebrano 2000 kg odpadów. Zwieńczeniem „Sprzątania lasów” był wspólny  piknik na Plaży Gminnej w Czernikach (od godziny 12.00). Wówczas animatorzy przeprowadzili dla dzieci gry i zabawy o charakterze ekologicznym. Podczas pikniku nie zabrakło rozmów i dyskusji na temat właściwego postępowania na rzecz ochrony środowiska.

Uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych klas IV-VIII. Do udziału zgłosiło się 5 szkół: Szkoła Podstawowa w Nakomiadach, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kętrzynie, Szkoła Podstawowa w Korszach, Szkoła Podstawowa w Barcianach, Szkoła Podstawowa w Srokowie. W akcji wzięło udział ponad 200 uczestników.

Jednocześnie ze „Sprzątaniem lasów”, w ramach międzynarodowej akcji The EarthEcho Water Challenge, na Plaży Gminnej w Czernikach grupa uczniów pierwszej klasy LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, pod opieką pedagoga szkolnego Moniki Darmofał-Karanowskiej, przeprowadziła badania wody w jeziorze Mój. Celem było określenie podstawowych parametrów fizyko – chemicznych wody. W trakcie monitoringu, przy zastosowaniu dedykowanych zestawów testowych zbadane zostały poniższe parametry wody: zmącenie, temperatura, zawartość tlenu w wodzie, pH. W trakcie przeprowadzania badań zwrócono uwagę młodzieży na konieczność ochrony zasobów wodnych.

źródło: Powiat kętrzyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze