sobota, 13 kwietnia, 2024

Oszustwo na bankowca. Kętrzynianka straciła prawie 20 tysięcy złotych

Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. Oszuści twierdzący, że są konsultantami banku nakłaniają drogą telefoniczną klienta do zainstalowania aplikacji. Dzięki tej metodzie sprawcy są w stanie przejąć dostęp do konta bankowego ofiary i środków na nim zgromadzonych. W ten sposób z konta mieszkanki Kętrzyna zniknęło blisko 20 000 złotych.

Początek zazwyczaj jest taki sam. Oszust dzwoni do konkretnej osoby i podaje się za konsultanta bankowego. Numer telefonu, z którego dzwoni fałszywy pracownik banku jest oficjalnym numerem banku, który można potwierdzić na stronie internetowej. Dzwoniący informuje o niepokojących transakcjach na koncie ofiary. Aby zapobiec i unieważnić te przelewy „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu wykonywanie zdalnych działań na smartfonie lub komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust uzyskuje dostęp do urządzenia ofiary i tym samym konta, z którego wykonuje przelewy, a następnie wypłaca zgromadzone na nim środki.

Tak właśnie było w przypadku mieszkanki Kętrzyna, która została oszukana przez mężczyzn podających się za pracowników banku. Z relacji pokrzywdzonej wynika, że oszuści mieli wschodni akcent. Dzwoniący mężczyzna poinformował klientkę banku o podejrzanym przelewie z jej konta w wysokości 44 tysięcy złotych, który miał być zablokowany. „Konsultant” dzwonił z oficjalnego numeru telefonu banku. Dzwoniący mężczyzna powiedział, że istnieje możliwość unieważnienia tej wypłaty poprzez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Aplikacja miała dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo finansowe przed kolejnymi kradzieżami pieniędzy z konta bankowego. Ofiara ściągnęła wskazaną aplikację i postępowała zgodnie ze wskazówkami kolejnego „pracownika banku”. Tym sposobem z konta kobiety zniknęło blisko 20 000  złotych.

Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jej szkodę. Policjanci teraz prowadzą czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

źródło: KPP Kętrzyn

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze