wtorek, 16 lipca, 2024

Nowe oblicze kętrzyńskiego zamku

W Kętrzynie odbyło się uroczyste otwarcie zrewitalizowanego zamku. Wartość inwestycji wynosiła nieco ponad 9,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 5,3 mln zł. Modernizacja trwała 3 lata.

Zamek w Kętrzynie powstał przed 1374 rokiem. Początkowo był budowlą trójskrzydłową, zamkniętą od strony zachodniej murem z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował pfleger – prokurator, urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu. Po 1525 r. zamek został siedzibą starostwa książęcego.

Przed drugą wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników. W końcu stycznia 1945 r., po zajęciu miasta przez wojska radzieckie zamek i większa część staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone. Po odbudowie przeprowadzonej w latach 1962-1967, budowla odzyskała gotycki charakter dzięki podwyższeniu dachów, skrzydeł południowego i wschodniego oraz dodaniu jednego piętra z gotyckimi szczytami i spadzistym dachem w skrzydle północnym. Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Miejska Biblioteka Publiczna.

Świeżo zakończona modernizacja polegała na konserwacji murów obronnych zamku krzyżackiego, robotach remontowo-budowlanych, modernizacji instalacji c.w.u i c.o, pracach elektrycznych czy zakupie wyposażenia.

Nowością jest sala multimedialna z makietą historycznej zabudowy Kętrzyna i wizualizacjami w technologii 3D. W sali znajdują się monitory dotykowe, które mają uzupełniać prezentację m.in. o informacje związane z miejscową architekturą, rzemiosłem i przemysłem, a także wybitnymi mieszkańcami i miejskimi ciekawostkami.

W 2020 roku miasto Kętrzyn zaangażowało z własnych środków ok. 1 mln zł na renowację i remont wnętrza zamku.

źródło: Urząd Marszałkowski, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze