środa, 29 maja, 2024

Międzynarodowe ćwiczenia służb granicznych Grupy Wyszehradzkiej

Ponad 50 funkcjonariuszy Straży Granicznej z Polski, Czech, Węgier i Słowacji wzięło udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Joint Efforts 2022”.

Warsztaty teoretyczne i praktyczne na Warmii i Mazurach trwały od 28 do 30 czerwca br. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Główna Straży Granicznej przy współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie oraz Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej.

Obserwatorami działań byli funkcjonariusze Frontexu, służb granicznych Łotwy, Litwy i Estonii. Współdziałanie obserwowali również przedstawiciele administracji rządowej w województwie, reprezentanci instytucji, organów i służb współdziałających z SG, a także dowódcy i komendanci jednostek wojskowych oraz żandarmerii.

W trakcie międzynarodowych ćwiczeń funkcjonariusze z Grupy Wyszehradzkiej rozwiązywali, przedstawiali i omawiali scenariusze różnych zagrożeń na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Kolejnym etapem szkolenia była wizyta na drogowym przejściu granicznym w Bezledach, gdzie odbyły się ćwiczenia praktyczne. Funkcjonariusze Straży Granicznej zmierzyli się z agresywnym zachowaniem podróżnych w autobusie rejsowym. W tym samym czasie doszło do nielegalnego przekroczenia przez cudzoziemców, tzw. „granicy zielonej”.  

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych na zewnętrznej granicy UE, wykorzystując do tego najnowocześniejszy sprzęt służb granicznych.

Na zakończenie przedsięwzięcia głos zabrał płk SG Artur Żukowski, Zastępca Dyrektora Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej. Podziękował wszystkim zaangażowanym za przygotowanie działań, a uczestnikom pogratulował  bardzo dobrych wyników podczas ćwiczenia. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń przedstawicieli formacji granicznych państw Grupy Wyszehradzkiej.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu nr PL/2020/PR/0075 „Wymiana doświadczeń Państw Grupy V4 w zakresie koordynacji działań granicznych”. Zadanie  współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W ramach wizyty goście odwiedzili bazę dydaktyczną Centrum Szkolenia SG, gdzie omówiono system szkoleń oraz zaprezentowano wykorzystywany w tym celu sprzęt. Delegaci zapoznali się z organizacją i infrastrukturą drogowego przejścia granicznego w Bezledach. Zobaczyli, jak na co dzień funkcjonariusze SG dokonują odpraw granicznych. Ponadto omówiono główne zadania naszej formacji oraz specyfikę ochrony granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim. 

źródło: W-MOSG

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze