piątek, 1 marca, 2024

Kętrzyn rozwija bezpłatną komunikację miejską

Komunikacja publiczna w Kętrzynie z początkiem 2023 r. przeszła znaczną metamorfozę. Nie tylko stała się bezpłatna dla pasażerów, ale także zasiliły ją elektryczne autobusy Yutong. Samorząd idzie jednak o krok dalej, zawierając umowę na dostawę kolejnych „elektryków”.

Yutongi E10 jeżdżą już po Kętrzynie, obsługując lokalny transport publiczny. To kolejny projekt, łączący bezpłatną komunikację miejską i autobusy elektryczne, który mamy przyjemność współtworzyć. Rozwijamy go wspólnie z samorządem, rozbudowując zeroemisyjny tabor do sześciu elektrobusów Yutong, a także zapewniając infrastrukturę do ich ładowania – mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Pierwszy z kontraktów objął dostawę czterech autobusów elektrycznych Yutong E10, które z początkiem 2023 r. wyjechały na ulice Kętrzyna. Ten 10-metrowy „elektryk” o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji osiąga nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Busnex Poland zainstalował również 2 ładowarki dla elektrobusów. Drugi z kontraktów obejmuje dostawę kolejnych dwóch Yutongów E10 wraz ze stacją ładowania.

To kolejny krok, który dopełnia wymianę taboru komunikacji miejskiej w Kętrzynie z autobusów spalinowych na autobusy elektryczne. Zeroemisyjny transport publiczny to bardzo ważny aspekt ekologiczny. Liczę, że bezpłatna komunikacja zachęci wielu mieszkańców do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem. Nowe autobusy to naprawdę wysoki komfort podróżowania – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Wraz z „elektrykami” wprowadziliśmy nowe linie autobusowe i rozkłady. Już teraz widzimy wzrost frekwencji osób korzystających z miejskiego transportu, co oznacza, że bezpłatna zeroemisyjna komunikacja to dobre rozwiązanie podnoszące komfort życia mieszkańców. Cieszę się, że rośnie także społeczna świadomość na temat ekologii – dodaje burmistrz.

fot. Anna Grula, miasto Kętrzyn

Komunikacja miejska w Kętrzynie od 2023 r. jest bezpłatna dla mieszkańców i obejmuje nowe linie, obsługiwane przez elektryczne autobusy Yutong. Samorząd zwiększył liczbę tras do 6 oraz utworzył 20 nowych przystanków. Kętrzyn stawia także na dialog z mieszkańcami, zbierając uwagi i sugestie na temat rozkładu i kursowania komunikacji miejskiej. Realizuje również kampanię pod hasłem „Przesiądź się do elektryka”, a pasażerowie mogą sprawdzić rozkład autobusów w aplikacji „Kiedy Przyjedzie”.

Rozwój komunikacji publicznej poprzez zakup autobusów elektrycznych, instalację stacji do ich ładowania oraz przebudowę infrastruktury transportowej, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Łączna wartość dotacji dla dwóch projektów wynosi ponad 15,3 mln zł.

Przy inwestowaniu ogromnych środków w zrównoważony rozwój całego regionu szczególną uwagę zwracamy także na poszanowanie środowiska – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – To bardzo ważne, że Kętrzyn, jako kolejne miasto z naszego regionu, stawia na ekologiczny transport. Jestem przekonany, że mieszkańcy miasta z radością przyjmą nowe udogodnienia.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze