środa, 29 maja, 2024

„Cześć Ci, Polsko” – XXXVII Kaziuki-Wilniuki w Kętrzynie

Przed nami 37. edycja Kaziuków-Wilniuków, która odbędzie się 4 marca o godz. 17:00 na Hali MOSiR w Kętrzynie. Imprezie będzie towarzyszyć w tym roku hasło: „Cześć Ci, Polsko”.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Podczas imprezy wystąpią zespoły: Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna oraz Kapela Świętojańska. Prowadzenie: Anna Adamowicz – Ciotka Franukowa oraz Dominik Kuziniewicz – Wincuk Bałtaunszczyk z Pustaszyszek.

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” to najstarszy polski zespół artystyczny, który powstał po wojnie na Ziemi Wileńskiej w roku 1955. W ciągu tych ponad 65 lat zespół zrzeszał Polaków, którzy zostali na swej ojcowiźnie, tworząc patriotyczną, ludowo-wileńską oraz przepiękną atmosferę różnych regionów Polski.

W wieloletnim repertuarze „Wilii” jest wiele pięknych obrazków o różnych motywach regionalnych, ale zespół tym razem chce uczcić setną rocznicę urodzin Wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II.

„Cześć Ci, Polsko” – to tytuł nowego poloneza przygotowanego z okazji jubileuszu oraz tytuł tegorocznego święta na Ziemi Warmii i Mazur.

Kapela Świętojańska powstała w 1991 roku. Przewinęło się przez nią wielu muzyków i wykonawców. Grupa wykonuje różnorodne utwory: w repertuarze ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne.

Kapela wykonuje utwory muzyczne w języku polskim, litewskim, ukraińskim i tatarskim. W repertuarze znalazły się też popularne i znane utwory oraz piosenki żydowskie, czy cygańskie. Zespół sięga też po kompozycje miejscowych twórców, w ten sposób podkreślając swoją unikatowość.  

Koncertom będzie towarzyszyć Jarmark Wileński, na którym znajdą się rękodzieła (m.in. palmy, pisanki), wyroby kuchni wileńskiej (m.in. obwarzanki smorgońskie, serca piernikowe) oraz wydawnictwa (m.in. Wydawnictwo Znad Wilii – Romuald Mieczkowski).

źródło: KCK

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze