niedziela, 26 maja, 2024

Branża turystyczna świętowała w Kętrzynie

Zrewitalizowany kętrzyński zamek stał się miejscem wojewódzkich obchodów światowego dnia turystyki, podczas których samorządowcy, przedsiębiorcy i członkowie organizacji turystycznych podsumowali ostatni rok swojej pracy.

Przed rozpoczęciem gali chętni uczestnicy pojechali na wycieczkę do Gierłoży, gdzie zwiedzili niemiecką kwaterę dowodzenia z czasów II wojny światowej Wilczy Szaniec i zapoznali się z inwestycjami na jej terenie poczynionymi przez Nadleśnictwo Srokowo.

Szczególne zainteresowanie gości wzbudziła rekonstrukcja wnętrza schronu, w którym doszło do nieudanego zamachu na Hitlera w lipcu 1944 r.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ekspozycji Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, działającego w części kętrzyńskiego zamku. Wśród eksponatów szczególną uwagę zwracały unikatowe chorągwie pogrzebowe: Fryderyka Groebena, uczestnika bitwy pod Wiedniem, oraz zmarłego w wieku trzech lat Botho Eulenburga.

– Od ponad 40 lat przedsiębiorcy, członkowie organizacji turystycznych, samorządowcy i pasjonaci turystyki spotykają się z okazji Światowego Dnia Turystyki, aby podsumowywać swoją całoroczną pracę, doceniać osiągniecia i nagradzać najlepszych – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Dla Warmii, Mazur i Powiśla turystyka była i jest kluczową gałęzią gospodarki i ważnym czynnikiem jej rozwoju. Nie zmieniła tego trudna sytuacja związana z pandemią, choć mocno wpłynęła ona na całą branżę turystyczną. Tym bardziej, że w naszym regionie obiekty turystyczne pozostawały najdłużej w kraju zamknięte z powodu obostrzeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Pomimo tego, kiedy tylko stało się to możliwe, turyści krajowi i – w mniejszym stopniu zagraniczni – przybywali do nas chętnie i licznie. Co prawda w 2020 r. zanotowaliśmy spadek ich liczby w porównaniu z latami ubiegłymi, ale w porównaniu z innymi regionami był to spadek najmniejszy.

Podczas spotkania odbyło się wręczenie gratulacji beneficjentom konkursu „Łączy Nas Turystyka” i konkursu dla organizacji pozarządowych na realizację zadań samorządu województwa z zakresu rozwoju turystyki.

Dyplomy otrzymali też laureaci konkursu na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur”. Wręczono również wyróżnienia w kilku ogólnopolskich konkursach. Otrzymały je: Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap (zwycięstwo w internetowym sondażu POT-u na „Zimowe Atrakcje 2020”), Żegluga Ostródzko-Elbląska sp. z o.o. w Ostródzie (tytuł „Turystyczna Usługa Roku 2021”) i hotel Tajty w Wilkasach (laureat konkursu „Złoty Widelec 2020”).

źródło: Urząd Marszałkowski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze