poniedziałek, 27 maja, 2024

Wielkie sprzątanie w Giżycku – Czyste Lasy

Spotkanie z Robertem Korzeniowskim, Panem Buźką, twórcami Abstrachuje.TV, warsztaty z Joanną Studnicką, zwiedzanie śmieciarki Miecia, zumba w plenerze, koncert TT Band i niezwykły prowadzący Irek Jakubek – to tylko kilka z atrakcji, które będą towarzyszyły pierwszej edycji akcji Czyste Lasy, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska, która rozpocznie się w Giżycku.

Już w najbliższą sobotę 24 września, na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku rozpocznie się pierwsza edycja akcji Czyste Lasy. Nie tylko wspólnie posprzątamy okoliczne lasy, ale przede wszystkim będziemy bawić się podczas wielkiego pikniku edukacyjnego. Podczas wydarzenia dowiemy się, jak każdy z nas może na co dzień pomagać w ochronie środowiska naturalnego i zostawiać w nim tylko dobry ślad.

Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg, prowadzących przez duże kompleksy leśne.

Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów ponad 90 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju.

Zostawiamy dobry ślad

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Szkło nie rozkłada się nigdy, a dodatkowo działa jak soczewka i pozostawiona na suchej ściółce może powodować pożary. Plastik prawdopodobnie rozkłada się 600 lat – trudno to określić, bo to wciąż młody „wynalazek”. Wiemy natomiast, że może doprowadzać do zadławienia zwierząt, a otwarte, puste butelki stają się grobowcem dla wielu owadów. Co więcej w wyniku rozkładu powstaje mikroplastik przedostający się do gleby i wody, a następnie do… naszych żołądków. Lista śmieci, które powinniśmy poddawać segregacji, a nie zostawiać w lesie jest bardzo długa. Podobnie, jak lista zagrożeń, które powodują.

Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk, we współpracy z Lasami Państwowymi postanowiło znaleźć rozwiązanie problemu.

Dzięki wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola powstała akcja Czyste Lasy, która już w sobotę zawita do Giżycka i zostanie zorganizowana we współpracy z Miastem Giżycko.

  • Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. Na Wzgórzu św. Brunona stanie miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Będziemy razem sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Czysta Zabawa z ekologią

Akcja w Giżycku rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz colour run – czyli bieg połączony z obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek.

Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. W edukacyjnej śmieciarce „Mieci” będzie można zobaczyć z bliska proces recyklingu, a Rekopol wszystkich chętnych zapozna z zasadami prawidłowej segregacji śmieci.

Zaplanowano warsztaty z Joanną Studnicką, która opowie o tym jak gotować zero waste. Nie zabraknie występów Tiktokerów, wśród których pojawi się uwielbiany przez dzieci Pan Buźka, a także spotkań z influencerami – m.in. znanymi i lubianymi twórcami Abstrachuje.TV. Będzie można również porozmawiać z ambasadorem akcji i mistrzem olimpijskim – Robertem Korzeniowskim.

Całe wydarzenie zamknie koncert TT Band – muzyków występujących w takich zespołach jak Pudelsi, Ich Troje, czy Chłopcy z Placu Broni.

Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży.

Rejestracja będzie możliwa przed akcją za pośrednictwem strony:
https://czystapolska.org.pl/projekty/czyste-lasy/

źródło: UM Giżycko

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze