niedziela, 26 maja, 2024

Teatr IOTA ma już 35 lat!

Teatr IOTA, który od ponad ćwierć wieku posiada swoją siedzibę w gminie Wydminy, w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Z tego powodu postanowiono podsumować dotychczasowe działania m.in. poprzez wydawnictwo „IOTA w IOTĘ – 35 lat teatru” oraz wystawę „TEATR IOTA – 35 lat działalności”.

Teatr IOTA w ciągu 35 lat spotykał się z widzami w różnych przestrzeniach, zatem w salach, ale też w formie prezentacji plenerowych. Rozrzut geograficzny prezentacji jest rozległy, w skali krajowej granice wyznaczają: na zachodzie Wrocław, na wschodzie Suwałki i Zamość, na północy Świnoujście, Gdynia, Gołdap, a na południu Kraków i Katowice. I wiele miejscowości pomiędzy nimi, m.in. Warszawa, Konstancin-Jeziorna, Połczyn Zdrój, w tym miasta naszego regionu: Ełk, Giżycko, Lidzbark Warmiński, Olecko, Ostróda, Olsztyn, Ryn, Węgorzewo, również wsie gminne jak Budry, Jedwabno, Kruklanki, Wilkasy i przede wszystkim Wydminy – informuje Zbigniew Waszkielewicz, założyciel Teatru Ruchu i Dźwięku IOTA.

Teatr występował również wielokrotnie za granicą m.in. w Anglii, Brazylii, Estonii, Francji, Niemczech czy Szwecji. Przez pierwsze 9 lat Teatr IOTA miał siedzibę w Katowicach, później w 1995 roku założyciel wspólnie z Teresą Wasilewską-Bieniek postanowili wrócić na Mazury. Znaleźli swoje miejsce we wsi Radzie w gminie Wydminy. Inauguracyjnym spektaklem było widowisko „Dwoje ludzieńków” wg Bolesława Leśmiana, wtedy też rozpoczęła się artystyczna współpraca z rodziną Waraksów z Grądzkich.

Zaczęło się to wszystko w roku 1986, postanowiłem ówcześnie założyć swój autorski teatr pod nazwą Teatr IOTA. Dlaczego akurat IOTA? Od najmniejszej litery greckiej iota, bo ten teatr, każdy jego projekt zaczyna się zawsze najpierw w mojej głowie, potem dany pomysł rodzi potrzebę znalezienia współpracowników…  i zaczyna w tej idei być nas więcej – dodaje założyciel teatru Zbigniew Waszkielewicz. – W poszczególnych projektach wzięło udział łącznie kilkaset osób, wykonawców spektakli i uczestników warsztatów teatralnych – niektórzy jeden raz, niektórzy wielokrotnie, ale jest osoba, która zawsze w tych projektach uczestniczyła, przy ich powstawaniu współpracowała, współtworzyła je, we wszystkim pod względem organizacyjnym i artystycznym ze mną była – tą osobą jest Teresa Wasilewska-Bieniek, prywatnie towarzyszka mego życia. Jeśli chodzi o gminę Wydminy, to zdarzały się wśród uczestników warsztatów grupy rodzinne, Bałdygowie z Mazuchówki, Żukowscy z Talek, a indywidualne najwytrwalszą uczestniczką jest Sabina Zawadzka z Wydmin.          

 W latach 1995-2011 grano latem w Radziach w każdy weekend, były to głównie zdarzenia plenerowe. Od 10 lat prezentacje w siedzibie są sporadyczne. Członkowie teatry skupiają się teraz na kameralnych spektaklach w salach teatralnych.

W tym roku postanowiono podsumować wszystkie dotychczasowe działania poprzez specjalne wydawnictwo „IOTA w IOTĘ – 35 lat teatru” oraz wystawę „TEATR IOTA – 35 lat działalności”. Założyciele i autorzy zapraszają na wernisaż i wieczór wspomnień teatralnych do swojej siedziby w dniu 09.10.2021. Dzień wcześniej w wydmińskim GOK-u odbędzie się zaś prezentacja spektaklu „Tańce rodzinne”.

źródło: Zbigniew Waszkielewicz, gmina Wydminy/ red.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze