piątek, 19 lipca, 2024

Poznaj Mazury z Krystyną Czubówną

EkoApp to aplikacja przyrodnicza, w której opowieści o zwierzętach i roli ekosystemów Wielkiej Krainy Jezior Mazurskich snuje ulubiona lektorka Polaków, Krystyna Czubówna.

Aplikacja powstała w odpowiedzi na rosnącą presję turystyki na środowisko. – Wielu z nas szuka wyciszenia i wypoczynku w naturze. Jednak nasza obecność może negatywnie wpływać na środowisko, bo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo hałasujemy, a część osób zostawia śmieci, co stanowi realne zagrożenie dla przyrody – wyjaśnia Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDoc, odpowiedzialnej za projekt budowy aplikacji. Stąd pomysł na EkoApp, narzędzie, które zmieni zwykły spacer po lesie w niezapomnianą przygodę, gdy Krystyna Czubówna opowiada użytkownikom o 150 gatunkach fauny i flory przedstawia piękno natury, a jednocześnie udziela wskazówek dotyczących odpowiedzialnego zachowania.

Głównym celem powstania EkoApp było uwrażliwienie społeczności na kwestię ochrony przyrody oraz zrozumienie wpływu naszych działań na ekosystemy.

Uznaliśmy, że pomóc może zaprojektowanie rodzaju osobistego przewodnika, który oprowadzając nas po szlakach nie tylko opowie o przyrodzie, ale także wskaże na jej rolę i przez to dostrzeżemy kolejne wartości oraz podpowie nam, jak czerpać radość z obcowania z naturą nie niszcząc jej – wyjaśnia Żbikowska. Dodaje, że oczywistym wyborem była Krystyna Czubówna,  ulubiona lektorka Polaków, bo jej głos przynosi ukojenie i kojarzy się z przyrodą. Dlatego dzięki krótkim opowieściom czytanym przez Krystynę Czubówną, użytkownicy aplikacji poznają fascynujące fakty na temat ekosystemów i zwiększają swoją świadomość zagrożeń wynikających z niektórych turystycznych zachowań, takich jak hałas czy zanieczyszczanie jezior.

Uwrażliwianie przez oferowanie atrakcyjnego sposobu na spędzanie wolnych chwil jest możliwe, także dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, jak elementy rzeczywistości rozszerzonej, które w aplikacji zastosował zespół SensiLabs. Dzięki temu możemy oglądać ruszające się zwierzęta nawet w centrum miasta. Do tego użytkownicy docenią piękne zdjęcia, możliwość projektowania własnych wypraw na podstawie kilkudziesięciu szlaków i ciekawych miejsc opisanych w aplikacji i wspartych o wiedzę przygotowaną przez ekspertów z Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, a promocję aplikacji wspiera Miasto Giżycko.

Aplikacją można pobrać TUTAJ

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze