czwartek, 30 marca, 2023

Elektryczne autobusy pojawią się na ulicach Giżycka

Trzy „elektryki” Yutong E8 jeszcze w tym roku posłużą pasażerom komunikacji publicznej w mieście i gminie Giżycko. Umowę na ich dostawę wraz z zapewnieniem infrastruktury do ładowania podpisali wójt Marek Jasudowicz i Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Zakup zeroemisyjnych autobusów jest możliwy dzięki pozyskaniu przez samorząd dofinansowania ze środków unijnych.

– Dbamy o nasze środowisko naturalne oraz robimy krok milowy w kierunku nowych technologii, które będą służyły mieszkańcom naszego regionu – mówił wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

Gmina Giżycko i miasto Giżycko, położone wśród Wielkich Jezior Mazurskich, są nazywane stolicą polskiego żeglarstwa. Ten malowniczy region przyciąga turystów przez cały rok, dlatego samorząd sukcesywnie rozwija komunikację publiczną. Przygotowując się do zakupu „elektryków”, w 2021 r. gmina Giżycko odbyła testy autobusu Yutong, który zyskał pozytywne opinie ze strony mieszkańców. Inwestycja w zielony transport jest realizowana dzięki dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez Gminę Giżycko i Miasto Giżycko.

 Wszystko, co sprzyja naszemu unikatowemu środowisku, jest przez nas wspierane. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, zapewniając jednocześnie naszym mieszkańcom wygodny i nowoczesny transport. To ważny krok i bardzo dobry kierunek – podkreślił burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E8 to w pełni elektryczny autobus, który sprawdził się obsługując zarówno komunikację publiczną, jak i szkolną. Pierwszym samorząd w Polsce wykorzystującym tenten model jest Bobowa, z powodzeniem wykorzystuje go również Lidzbark Warmiński. Yutong E8 ma niemal 9 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i wydajny system klimatyzacji. Dzięki baterii o pojemności ponad 250 kWh, może pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Komunikację publiczną w gminie Giżycko obsłużą trzy takie pojazdy, które wraz z dwoma stacjami ładowania dostarczy firma Busnex Poland.

– Warmia i Mazury słyną ze wspaniałych krajobrazów i malowniczych jezior, ale coraz mocniej również z inwestycji w elektromobilność. Gmina Giżycko to kolejny samorząd z tego regionu, który postawił na zielony transport, wybierając elektryczne autobusy Yutong. Cieszy nas, iż model E8 jest coraz częściej wykorzystywany do obsługi komunikacji publicznej – dodał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

źródło: Busnex Poland

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj
spot_img

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze