28 kwietnia w 75. rocznicę Akcji Wisła w katedrze grekokatolickiej w Olsztynie została odprawiona panachyda (nabożeństwo żałobne). Podczas modlitwy przedstawiciele najmłodszego pokolenia przesiedleńców trzymali kartki z nazwami miejscowości, z których zostali wywiezieni ich dziadkowie.
Akcja Wisła trwała od 28 kwietnia do końca lipca 1947 i polegała na masowej deportacji ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej na tzw. Ziemie Odzyskane i objęła Ukraińców, Bojków, Łemków i Dolinian oraz mieszane rodziny polsko-ukraińskie, w sumie ok. 140 000 osób. Osiedleńcy trafili do poniemieckich gospodarstw, które nie były obsiane i obsadzone, a często znajdowały się w stanie bliskim ruinie.
Jednocześnie pozbawiono ich praw własności do wszelkiego majątku pozostawionego w rodzinnych stronach. Właścicielom nie wolno było do nich wrócić, a jeżeli próbowali tego dokonać, UB (Urząd Bezpieczeństwa) dokonywał aresztowań i kierował do obozu w Jaworznie, często określanego mianem obozu koncentracyjnego.
tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako