„Wróciliśmy po rocznej przerwie pełni obaw, ale również z nadzieją, że się uda. Nie było to proste z różnych względów – organizacyjnych, finansowych i pandemicznych. Udało się.” – wspomina Hanna Szymborska, obecna Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.
W dniach 7-8 sierpnia 2021 odbył się w Mrągowie 26 Festiwal Kultury Kresowej. 25 FKK – jubileuszowy odbył w 2019 r. W ubiegłym 2020 roku, pełnym kłopotów związanych z pandemią, zakazami i obostrzeniami spotkania Kresowego być nie mogło.
Na Festiwalu gościliśmy zespoły z Litwy – artyści z Białorusi i Ukrainy z różnych przyczyn organizacyjnych nie mogli przybyć.
Festiwal rozpoczęliśmy w sobotnie popołudnie /o godz.14.30/ na Skwerze Jana Pawła II monodramem kabaretowym pt. Wieczny tułacz opartym na tekstach Mariana Hemara, w wykonaniu aktora scen polskich, Stanisława Górki.
Koncert Galowy w Amfiteatrze nad Jeziorem Czos, z udziałem zespołów przybyłych z Litwy, rozpoczął się o godz. 17.00.
Na Festiwalu gościliśmy sześć zespołów.
Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – obchodzący w tym roku swoje 40 lecie – założony przez Gabriela Jana Mincewicza. Wileńszczyzna kultywuje w swoim repertuarze miejscowy polski folklor, opierając się na utworach, których dotychczas nie wykonywał żaden inny zespół. Jan Mincewicz, wykonał ogromną pracę dokumentacyjną zapisując nuty i słowa utworów zebranych we wsiach podwileńskich. Także inni członkowie zespołu dokumentowali tańce i obrzędy, aby ocalić je od zapomnienia. Szacunek dla folkloru jest przekazywany w tym zespole kolejnym pokoleniom. Repertuar Wileńszczyzny jest wyjątkowy i bardzo bagaty – pozwala poznawać pieśni i tradycje przodków pielęgnuje tym samym tradycję, obyczaje i tożsamość narodową. Kierownikiem zespołu obecnie jest dr Natalia Sosnowska – wieloletnia solistka i konsultant wokalny, na codzień lekarz.
Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Tańca „Sto Uśmiechów” – istnieje od 1996 roku i jest reprezentacyjnym zespołem Liceum A. Mickiewicza w Wilnie. Dla tancerzy taniec ludowy jest ogromną pasją, wykonują tańce polskie, litewskie, ukraińskie, słowackie, także widowiska tematyczne. Kieruje zespołem Danuta Grydź.
Zespół Tańca Ludowego „Perła” – jest jednym z największych zespołów tanecznych na Litwie. Powstał w 2004 roku przy Gimnazjum Konstantego Parczewskiego w Nemenczynie. „Perła” ma 150 tancerzy, 6 grup tanecznych a rozpiętość wieku tancerzy – 6-25 lat. Od początku swojego istnienia zespól stawia na wielokulturowość. Będąc polskim zespołem „Perła” wykonuje polskie tańce narodowe i regionalne takie jak kujawiak, oberek, mazur, taniec góralski ale także taniec kozacki, gruziński czy białoruski, tańce litewskie i z różnych zakątków świata. Zespołem kieruje German Komarowski.
Trio młodzieżowe z gimnazjum Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie z kierowniczką Aliną Balkunienie.
Kapela „Vilsa” działająca w Centrum Kultury w Rykontach pod kierownictwem Dariusza Niedżwieckiego.
„Orkiestra Akordeonowa” ze szkoły muzycznej w Nowej Wilejce. Orkiestra ma na swoim koncie wiele wyróżnień. Koncertuje na terenie całej Litwy. Kieruje zespołem Żanna Gumenaja.
Koncert Galowy był transmitowany przez telewizję.
W niedzielę 8 sierpnia – drugi dzień 26 Festiwalu Kultury Kresowej – w Kościele św. Wojciecha, o godz. 10.30 odprawiona została Uroczysta Msza Swięta z udziałem zespołów kresowych – Wileńszczyzna wystąpiła z pieśniami religijnymi. Spiewał także Chór z Limanowej – naszego miasta partnerskiego .
Od godziny 11.30 do 15.30 na Skwerze Jana Pawła II koncertowały zespoły przybyłe z Litwy.
W przerwach kilkunastominutowych, między koncertującymi zespołami, czytana była poezja poetów kresowych, którzy tym razem nie mogli być obecni na Festiwalu.
O godzinie 16.00 Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej dała koncert, który stanowił uroczyste zamknięcie 26 Festiwalu Kultury Kresowej.
Hanna Szymborska
Sukces polega na tym, że zdobywa się to co się chciało. Szczęście polega na tym, że podoba się to co się ma. E.G.
Szata graficzna a raczej ostylowanie CSS Twojego bloga całkiem wporzadku, merytoryczne wpisy i lekkie pióro z pewnością dostarczą jeszcze wiele dodanej wartości wielu internautom, podoba mi sie 🙂 zapraszam do siebie…
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?
Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…
Czytam i czytam, oczy przecieram i prawie nie wierze… ten tekst robi wielkie wrażenie mówię Ci szczerze 🙂