Niecodzienną formę zwiedzania Mazur i Warmii zaproponowało Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Placówka przygotowała kolejną edycję mapy z cyklu „Szlak literacki po Warmii i Mazurach”. Wszyscy turyści odwiedzający dom poety w Ogródku i przebywający w regionie, mogą podążać szlakiem pisarzy i poetów, którzy tworzyli na tym terenie na przestrzeni lat.
– To już trzecia edycja naszej mapy. Postanowiliśmy wyróżnić kolejnych literatów, którzy czerpali inspirację z wyjątkowości naszego regionu. W 2021 r. przygotowaliśmy mapę prezentującą literatów piszących w języku polskim. W 2022 r. goście naszego Muzeum mogli wyruszyć szlakiem również niemieckojęzycznych pisarzy i poetów. W tym roku zachęcamy do sięgania po utwory kolejnych autorów – mówi Michał Misztal z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Inspiracją do wydania mapy były publikacje na temat literatów mazurskich, które przybliżają nam sylwetki autorów tworzących w naszym regionie. Informacje do mapy zostały zaczerpnięte Leksykonu Warmii i Mazur dostępnego na stronie www.leksykonkultury.ceik.eu oraz Encyklopedii Warmii i Mazur www.encyklopedia.warmia.mazury.pl.
Na mapie oprócz biogramów i miejsc związanych z poetami i pisarzami naszego regionu zaznaczono muzea i instytucje kultury, zachęcając do odkrywania historii i tradycji Warmii i Mazur. Inicjatywa ma zachęcić do samodzielnych poszukiwań, na przykład poprzez sięgnięcie do książki „Literacki Atlas Warmii i Mazur” Ewy Zdrojkowskiej, zapisu nagranych w ostatnich latach reportaży, wykorzystanych w audycjach radiowych emitowanych w Radiu Olsztyn, w których autorka prezentuje obraz ważnych kulturowo miejsc dla Krainy Tysiąca Jezior.
– Nasza inicjatywa ma na celu przede wszystkim stworzenie mody na zwiedzanie Mazur i Warmii śladami pisarzy i poetów mazurskich i warmińskich. Wystarczy wspomnieć, że o wielu z nich można dowiedzieć się więcej w muzeach czy izbach regionalnych rozsianych po całym regionie. Mamy nadzieję, że wkrótce za naszym pomysłem pójdą działania w przestrzeni i na drogach naszego województwa pojawiają się znaki wskazujące punkty „Literackiego Szlaku Warmii i Mazur” – podkreśla Michał Misztal.
W 2023 r. na mapie przygotowanej przez Muzeum pojawili się kolejni autorzy m.in. Maryna Okęcka-Bromkowa, Marion Dönhoff, Andrzej Samulowski, Kazimierz Brakoniecki, Zbigniew Chojnowski, Agnieszka Osiecka.
Jednak mapy to nie wszystko. Muzeum przygotowało również grę planszową „Leśna przygoda”. Dzięki niej najmłodsi mogą udać się w literacką podróż po Warmii i Mazurach, licząc na przygody związane z pisarzami i poetami tworzącymi w regionie.
– Zapraszamy do zwiedzania Mazur i Warmii krocząc śladami literatów, którzy tutaj żyli i tworzyli swoje utwory. Przy okazji promujemy wyjątkowość przyrody naszego regionu i liczymy, że zainspirujemy do podróżowaniu w poszukiwaniu miejsc związanych z Gałczyńskim, Osiecką, Wiechertem, Lenzem czy Krasickim – wskazuje Michał Misztal z Muzeum w Ogródku.
Mapy i gry można otrzymać odwiedzając Muzeum w Ogródku. Są również do pobrania na stronie www.michalkajka.pl.
W 2021 r. mapa pt. „Szlakiem mazurskich i warmińskich artystów słowa” prezentowała życiorysy i miejsca związane z: Janem Luśtychem, Michałem Kajką, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Marcinem Gerssem, Igorem Newerlym, Karolem Małłkiem, Ignacym Krasickim, Ireną Kwintową, Marią Zientarą-Malewską, Erwinem Krukiem i Gustawem Gizewiuszem.
W 2022 r. mapa „Śladami Literatury Mazurskiej” przybliżała takie postaci jak: Siegfried Lenz, Ernst Wiechert, Johann Gottfried Herder, Stanisław Raginiak, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Wojciech Kętrzyński, Kazimierz Orłoś, Michał Komar, Wojciech Kass, czy Artur Becker oraz Hans Hellmut Kirst.