Do końca lutego można składać wnioski do X edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do podziału przez mieszkańców będzie rekordowa kwota – 7,5 mln złotych.
Kolejny raz mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur będą współdecydować, na co powinna być przeznaczona część budżetu naszego miasta. Realizacja wybranych zadań odbędzie się w 2024 roku.
– To jeden z ważniejszych elementów uczestnictwa mieszkańców w podejmowaniu decyzji o zadaniach realizowanych przez samorząd – mówił podczas poniedziałkowej (9 stycznia) konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – W tym roku podziału będzie rekordowa kwota. W budżecie miasta zostało zarezerwowane na ten cel 7,5 mln złotych.
Pierwszym etapem jest złożenie projektów przygotowanych przez mieszkańców. Do formularza wniosku trzeba dołączyć listę z podpisami poparcia projektu przez olsztynian. Ich wymagana liczba jest różna w zależności od rodzaju projektu.
– W przypadku miejskich to minimum 50 podpisów, natomiast pod osiedlowymi powinna podpisać się co najmniej jedna osoba, nie licząc wnioskodawców – wyjaśnia Aneta Szpaderska z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. – Należy też pamiętać, że projekty muszą być ogólnodostępne, jeśli dotyczą miejsc takich jak boiska, ścianki wspinaczkowe, sale komputerowe, sale biblioteczne czy place zabaw.
Wszelkie wątpliwości będą pomagać rozwiać m.in. przedstawiciele Federacji Organizacji Socjalnych FOSa. Już przygotowują szereg działań promocyjno-edukacyjnych związanych z OBO.
– Będziemy spotykać się m.in. z wszystkimi radami osiedli – mówi prezes Federacji FOSa Bartłomiej Głuszak. – One są najbliżej mieszkańców, często najlepiej znają ich potrzeby. Wkrótce przedstawimy harmonogram spotkań, będziemy chcieli spotykać się popołudniami. Ale będzie też punkt w naszej siedzibie, a także możliwość konsultacji online. Poza tym w ferie planujemy specjalne wydarzenie promujące budżet obywatelski.
Przyjmowanie wniosków potrwa w tym roku do 28 lutego. Ogłoszenie listy wniosków, jakie zostaną poddane pod głosowanie nastąpi 19 maja. Wybór najlepszych, najbardziej interesujących zadań ot okres między 5 czerwca a 18 czerwca. Natomiast ogłoszenie zwycięskich projektów nastąpi 12 lipca.
W dotychczasowych dziewięciu edycjach OBO zostało zrealizowanych ok. 250 projektów na kwotę nieco ponad 40 mln złotych. Olsztynianie oddali w tym czasie ok. 300 tys. głosów.
źródło: UM Olsztyn