W miniony piątek w Mrągowie odbyła się konferencja „Czyste powietrze to dar i wyzwanie”. Podczas spotkania prelegenci przybliżyli m.in. proekologiczne rozwiązania prawne oraz założenia programu „Czyste powietrze”.
– Cieszę się, że to właśnie Mrągowo jest miejscem tego spotkania. Dziękujemy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Telewizji Lokalnych „Veritas Polska”, które zainspirowały tę ideę i zorganizowały konferencję – przywitał wszystkich zgromadzonych gości burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski. – Żyjemy faktycznie w trudnych czasach, czego niestety doświadczamy obecnie na co dzień. Tym bardziej ta konferencja jest potrzebna, by pokazać jak żyć ekologiczniej i ekonomiczniej.
Konferencja „Czyste powietrze to dar i wyzwanie” odbyła się w piątek 7 października br. w Mrągowskim centrum Kultury. Podczas spotkania prelegenci przybliżyli proekologiczne rozwiązania prawne czy założenia programu „Czyste powietrze” – m.in. możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę starego pieca i ocieplenie domu.
– Program „Czyste powietrze” jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami (lub współwłaścicielami) domów jednorodzinnych albo lokalu wydzielonego w budynku mieszkalnym. W ramach programu możemy wymienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne, zmodernizować bądź wymienić całą instalację grzewczą czy sfinalizować docieplenie budynku – wymieniał zalety programu Dawid Olbryś, pracujący w Zespole Doradców Energetycznych, działający w strukturach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Prelegencji dyskutowali także nad koniecznością wzięcia odpowiedzialności za środowisko oraz konieczności uświadomienia sobie zagrożeń i skutków zdrowotnych braku czystego powietrza.
– WHO uważa, że zanieczyszczenie powietrza to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia człowieka. To jeden z 5 głównych czynników odpowiedzialnych za choroby i przedwczesne zgony. Dlatego musimy zrobić wszystko by to zagrożenie jak najbardziej wyeliminować – powiedziała podczas swojego wystąpienia dr nauk med. pulmonolog Magdalena Zakrzewska z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.
Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Ochrony Środowiska. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju telewizji lokalnych VERITAS POLSKA.