W dniach 23-25 lipca 2021r. odbędzie się 3. edycja Festiwalu Ceramiki w Pieckach. Uczestnicy po raz kolejny będą mogli obejrzeć pokazy garncarskie, podziwiać dzieła artystów-ceramików, a nawet samemu spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny.
– Organizacja takiego festiwalu zawsze była moim marzeniem. To był eksperyment, na który na początku nie było praktycznie żadnego budżetu. Paradoksalnie dzięki temu ta impreza nabrała obecnego kształtu. – opowiada o historii festiwalu dyrektor GOK „Pegaz” Alicja Naworska-Kotelon. – My, jako GOK „Pegaz”, koordynujemy imprezę i dajemy przestrzeń, ale wiele zależy też od wystawców, czyli ceramików, którzy co roku do nas specjalnie przyjeżdżają.
Tegorocznym wyzwaniem wystawców jest piec węgierski. Podczas festiwalu powstanie również praca zbiorowa Totem Ogień/Woda. Wstęp na teren imprezy jest darmowy. Osoby, które będą chciały aktywnie wziąć udział w warsztatach ceramicznych, muszą kupić bilet do Muzeum Regionalnego im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach w kwocie 5 zł i wziąć udział w wybranej aktywności.
Program
Piątek:
15.00-16.00
Gizela Mikulińska
Warsztaty małej rzeźby ceramicznej – podczas warsztatu poznacie techniki rzeźbienia, nadawania kawałkowi gliny kształtu (twarz, zwierzę…)
16.00-17.00
Iwona Rafałowska
Malowanie biskwitów (8zł/os za biskwit) – podczas warsztatu otrzymacie kompleksową wiedzę dotyczącą szkliwienia do wypału Raku, Iwona pomoże Wam poszkliwić pracę tak, abyście uzyskali jak najlepsze efekty podczas wypału. Odważnych zapraszamy także do asystowania przy wypale!
16:00-18:00
GARNCARNIA
Pokaz i warsztaty toczenia na kole japońskim – najpierw zaprosimy Was na pokaz toczenia i opowieść o kole japońskim, następnie będzie czas dla Was, abyście mogli spróbować swoich sił w toczeniu
16:00-17:00
Katarzyna Ostrowska
Ręczne lepienie kubków sgraffito – podczas warsztatów będzie mogli podpatrzeć jak tworzyć w technice sgraffito i stworzyć swój własny kubek.
Sobota
12:00-18:00 szkliwimy i wypalamy w technice Raku na parkingu przed Muzeum
Warsztaty w ogrodzie:
11.00-12.00
Agnieszka Beer
Projektowanie w ceramice- kompozycja – podczas warsztatów poznacie tajniki projektowania, proporcji, kompozycji i detali.
12.00-13.00
Marta Gorajek
Warsztaty ceramiczne dla dzieci – lepienie – zapraszamy wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił w ręcznym lepieniu z gliny.
12:00-13:00
Emila Iwańska
Warsztaty dla dzieci – zapraszamy wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił w ręcznym lepieniu z gliny.
13.00-14.00
Blaski z Polski
WOSKOWE ZERO WASTE (15 zł/os)- zalewanie ekologicznych świec sojowych w ceramicznych opakowaniach z odzysku.
14.00-15.00
Alicja Dziewięcka
Lepimy gliniane kwiaty – któż nie chciałby mieć w domu kwitnących kwiatów przez cały rok? Teraz możecie je mieć i to wykonane własnoręcznie! Zapraszamy dzieci i dorosłych.
14.00-15.00
Amaco.pl
Gwiezdny pył – szkliwnie własnych (lub zakupionych na stoiskach) biskwitów szkliwami AMACO.
15.00-16.00
Ireneusz Piechowski
Ceramika wstęgowa – powrót do korzeni… Ceramikę tę lepiono z wałków lub taśm glinianych. Po uformowaniu ścianki naczynia dokładnie wygładzano, wyrównując wszelkie nierówności, a w przypadku naczyń kuchennych, przecierano wiechciem słomy.
16.00-17.00
Marou Ceramics
CERAMICZNE ZERO WASTE /Kolorowe mandale (5 zł/os) – malujemy na kafelku ceramicznym z odzysku, aby nadać mu drugie życie. Warsztat dla osób powyżej 12 r.ż.
16:00-17:00
Zorika Guzowska i Anna Kasperkiewicz
Lepienie ptaszków dla dzieci – przyjemna forma do nauki dla początkujących
16.00-18.00
Adam Twardowski
Toczenie na kole – zapraszamy każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w toczeniu
17.00-18.00 (brak wolnych miejsc)
CERAMIQ
Cuerda Seca – jest to tradycyjna metoda zdobienia kafli (Andaluzja). Polega ona na narysowaniu na biskwicie ciemnym tlenkiem zmieszanym z olejem lnianym lub woskiem szkicu wybranego motywu. Przestrzenie między liniami wypełnia się kolorowymi szkliwami.
Niedziela
12:00-16:00 szkliwimy i wypalamy w technice Raku na parkingu przed Muzeum
Warsztaty w ogrodzie:
10:00-17:00
Terra Desolata
Archeologia ceramiki – zapraszamy na wystawę i warsztat rekonstrukcji potłuczonego naczynia (pozwoli to na poznanie metod pracy archeologa).
11.00 – 12.30
Ewa Fabiańska i Kasia Przywecka
Estampaż (20 zł/os) – jest to technika wykonywania odbitek płaskorzeźb i napisów z kamienia lub z brązu za pomocą papieru. Zapraszamy do poznania tej fascynującej techniki.
12.00-13.00
Anna Zemke
Warsztaty dla dzieci – Malowanie biskwitów.
14.00-15.00
Justyna Skowyrska-Górska
Warsztat mozaiki ceramicznej- mozaika będzie wykonywana z łamanych kwadracików.
15:00-16:00
Katarzyna Brzozowska
Warsztaty dla dzieci – zapraszamy wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił w ręcznym lepieniu z gliny.
Uważaj, żebyś przez nieuwagę nie stworzył czegoś wiekopomnego i na stałe wpisał się w cyfrowy świat internetu. 🙂
Przeciwnosci, z ktorymi musimy sie zmierzyć, czesto sprawiaja, ze stajemy sie silniejsi. To, co dziś wydaje się stratą, jutro moze okazać sie zyskiem. – Nick Vujicic
Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!
Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!