W Olsztynie odbyły się w piątek 16 sierpnia wojewódzkie obchody 104. rocznicy bitwy warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięskiej kampanii z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą, która odegrała kluczową rolę w wojnie polsko-bolszewickiej.
Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu usytuowaną na rogu budynku Urzędu Marszałkowskiego Woj. WM, a następnie mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Potem uczestnicy uroczystości udali się na obrzeża Placu Dunikowskiego, gdzie znajdowała się trybuna honorowa, a na ul. Marszałka J. Piłsudskiego do apelu ustawiły się reprezentacje pododdziałów 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT (największa w kraju!) ze swymi sztandarami oraz poczet kombatantów ze sztandarem Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie: st. chor. sztab. w st. spoczynku Ryszard Kruszewski (chorąży pocztu), st. chor. w st. spoczynku Mirosław Olkowski i sierż. sztab. w st. spoczynku Tadeusz Borczuch – asysta. Wszyscy z Koła ZŻWP nr 18 w Olsztynie.
List od wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza odczytał gen. dyw. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Przemawiali też: wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, wicemarszałek Katarzyna Sobiech oraz prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. Przypomnieli oni rolę bitwy warszawskiej w ocaleniu Europy przed zalewem rosyjskiego bolszewizmu, podkreśliłi militarne znaczenie regionu w obliczu obecnej agresywności Federacji Rosyjskiej, zwrócili uwagę na rolę armii w zapewnieniu bezpieczeństwa i niepodległości kraju oraz potrzebę wspierania wojska materialnie i moralnie.
Wojewoda i generał wręczyli kilkudziesięciu wyróżniającym się żołnierzom resortowe medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.
Po apelu pamięci i salwie honorowej przy dźwiękach orkiestry wojskowej z garnizonu w Giżycku odbyła się defilada pododdziałów. Niemal cały dzień na Placu Solidarności trwał piknik militarny. Można było porozmawiać z żołnierzami obsługującymi najnowocześniejszy sprzęt m.in. w jednostkach w Bartoszycach (czołgi), Giżycku (saperzy) i Węgorzewie (artyleria). Można też było przymierzyć wyposażenie osobiste prezentowane na stoisku Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie.
Tekst i zdjęcia Jerzy Pantak